Co vedlo ke vzniku šachového klubu v Bystřici?
Impulsem byla chuť některých bývalých bystřických šachistů zahrát si v Bystřici opět závodně. Po oslovení několika dalších bývalých členů a odchovanců šachového kroužku při Domě dětí a mládeže „vykrystalizovala“ současná členská základna.

Kolik lidí tato základna čítá?

Klub má v současné době pět členů: tři dospělé, jednoho odchovance šachového kroužku a jednoho šachistu z Bystřice, který dříve hrál za žďárský klub. Dále u nás hostují dva šachisté, kteří bydlí v Bystřici, ale hrají za TJ Žďas Žďár. Soupiska pro příští sezonu tedy bude čítat sedm šachistů, což pro nejnižší soutěž družstev, která se hraje v pěti, stačí. Doufáme, že budeme dále posilovat zejména o děti ze šachového kroužku.

V Bystřici se už tedy šachy závodně hrály?

Ano, existoval tady šachový klub před druhou světovou válkou. V té době si například pozval tehdejšího mistra světa Alexandra Aljechina, který zde sehrál simultánku, a s delšími či kratšími přestávkami se tu šach hrál vždy. Nyní se obnovila činnost šachového klubu po asi patnácti letech.

Kdo se může stát členem vašeho klubu?

Přidat se k nám může kdokoliv se zájmem o šach. Rádi ho přivítáme v našem klubu nebo v šachovém kroužku.

Jak jste se vy osobně dostal k šachu?

K šachu mě přivedl otec, který také hrával závodně, asi v pěti letech. To znamená, že je hraji už přes třicet let, z toho více než dvacet let závodně. V současné době hraji za žďárské „áčko“ druhou ligu, v loňském roce jsem se stal krajským přeborníkem v jednotlivcích. Už několik let vedu šachový kroužek při Domě dětí a mládeže v Bystřici.

Co klub dělá v současné době?

Zatím se jenom domlouváme, zvolili jsme předsedu, kapitána, věnujeme se spíše administrativě, protože sezona začíná až 19. října. Do té doby bych rád vytvořil internetové stránky našeho klubu, kde bych chtěl informovat o výsledcích našich zápasů, rozebírat jednotlivé partie a nabídnout i nějaké fotografie ze zápasů.

------------------

Šachy

Šachy - to je zábava i sport

Šachy (resp. šach; z perského šáh, panovník) jsou klasická desková hra pro dva hráče, v soutěžní podobě zároveň považovaná za odvětví sportu.

Vznikla v 15. století v jižní Evropě úpravou perské hry šatrandž, následníka staré indické hry čaturanga.

Důležitou složkou šachu je šachová teorie, která má dnes charakter vědy. Kompoziční šach rozvíjí umělecký aspekt šachů.

Výuka a hraní šachů se doporučuje jako způsob, jak zlepšit kvalitu myšlení a rozvinout příznivé charakterové vlastnosti. wikipedia.cz

Jana Ševčíková