Ve skutečnosti však rychlobruslařka Martina Sáblíková opět sbírala zlaté medaile a výhry jako na běžícím pásu. Dvojnásobná olympijská šampionka vyhrála popáté za sebou Světový pohár, obhájila titul mistryně Evropy ve víceboji a počtvrté za sebou se stala světovou šampionkou na pětikilometro­vé trati.

„Jestli tohle byla odpočinková sezona, tak nevím, co bude dál. Byla náročná jako všechny. A byla dobrá,“ řekla spokojená Sáblíková v dějišti MS v Inzellu, kde pro ni skončila i celá sezona 2010/11.

„Jsem spokojená. Možná je jen škoda pádu v Calgary (na MS ve víceboji). S tím se ale nedá nic dělat, i přesto z toho bylo třetí místo. Jinak tomu nemám co vytknout. Bylo to v pohodě,“ usmála se třiadvacetiletá závodnice.

Vedle zlatých medailí získala i světové stříbro na trati 3000 metrů a bronz na MS ve víceboji. „Sezona sice začala později, ale pak to byl závod za závodem. O to to bylo náročnější. Nebyla tam ale olympiáda ve třech čtvrtinách sezony, vrchol byl až na konci,“ pokračovala Sáblíková v hodnocení sezony.

Přestože si podle trenéra Petra Nováka i některých svých vyjádření nemusela po olympijském úspěchu nic dokazovat, nervózní občas byla. „Nervů bylo až dost. Nejvíce před pětkou v Inzellu. Na jízdě to vidět nebylo, ale před ní jo,“ přiznala rodačka z Nového Města na Moravě.

Úspěch v závěrečním závodě byl pro ni skvšlou tečkou za sportovním rokem. „Určitě je to lepší, než kdybych získala stříbro. Zlato je zlato. Projev jízdy a ti fanoušci tady, to bylo úžasné,“ radovala se Sáblíková.

Nejlepší česká sportovkyně loňského roku má doma už sedm zlatých medailí z MS, s motivací ale problém nemá. „Zatím mě vyhrávání baví. Užívání podia je skvělé, zlato je ještě lepší. Proto to člověk dělá. A dokud to budu mít v sobě, tak to bude dobré,“ řekla Sáblíková.

I jí se ale prý občas na start nechce. „Je pravda, že po některém závodě, když jsem unavená, tak si říkám, že už by to mohlo na chvilku skončit. Pak jak se ale blíží další závod, tak to pomalu odeznívá,“ uvedla.

Už před lety Sáblíková prohlásila, že by jednou ráda závodila stejně dlouho jako její velký vzor a kamarádka Claudia Pechsteinová, která v Inzellu vybojovala bronz na pětce v 39 letech. A Němka chce vydržet až do olympiády v Soči 2014.

„To bych byla asi tak v polovině kariéry, to je skvělé,“ smála se Sáblíková. „Já ale takhle nepřemýšlím. Let mám před sebou ještě moc. Důležité je, aby mě to bavilo, abych pořád měla elán do bruslení. Když to odejde, tak to nemá cenu se tady trápit,“ uvedla jasně.

Sáblíková v sezoně vytvořila nový světový rekord na 5000 metrů, kouč Novák už ale pomalu začíná plánovat, jak jej vylepší. Věří, že jeho svěřenkyně bude první ženou, která nejdelší trať absolvuje v čase pod šest minut a 40 sekund.

„Jsou to jen tři vteřiny, ale to je i na pětce strašně moc. Uvidíme. Nechci to honit, ale když to půjde, tak proč to nezajet? Není to ale nějaký pevný bod, který mám před sebou,“ řekla Sáblíková, jež v únoru v Salt Lake City zajela tuto trať za 6:42,663.

S blížící se letní přípravou se v souvislosti se Sáblíkovou opět začne mluvit i o cyklistice. Trenér Novák totiž už několik let mluví o tom, že by se rád se svou svěřenkyní představil na letní olympiádě v Londýně.

„Kolo je otevřené. Je to trošku jiná disciplína a pro mě je pořád hlavní rychlobruslení. Když mi teď někdo řekne něco o závodění, tak se mi obrací panenky, takže nemyslím ani na cyklistiku. Myslím si, že to přijde postupem času,“ uvedla Sáblíková.

Bez ohledu na to kouč Novák plánuje, že Sáblíková bude muset v létě přidat v přípravě tak o deset procent. Aby se udržela ve světové špičce. „Asi to půjde. Ono to letos nebylo tak horké,“ pousmála se Sáblíková. V příštích dnech ale nechce o tréninku ani slyšet. Bude odpočívat. „V nejbližších dnech mi závody ani trénink chybět určitě nebudou. Postupem času ale asi jo,“ dodala Sáblíková.

V příštích dnech čeká hvězdnou rychlobruslařku řada společenských a sponzorských povinnosti. Chystá se například na audienci u ministra vnitra Radka Johna, zúčastní se jednání o možné stavbě rychlobruslařské haly v Česku nebo si opět vyzkouší roli modelky. Bude fotit novou kolekci oblečení jednoho ze svých sponzorů.