Dvaadvacetiletá Mäki se postarala o třetí vytrvalecký rekord během devíti dnů. Ve čtvrtek 12. června se na mítinku v Huelvě zařadila na první místo domácích tabulek časem 15:35,62 na trati 5 000 metrů. V tomto týdnu v úterý na ostravské Zlaté tretře vylepšila národní maximum na méně obvyklých 2 000 metrů na 5:42,71.

Úprk ustála

„Běželo se mi dobře, čekala jsem to horší. Myslela jsem, že budu spíš čtvrtá od konce. Takže je to nad mé očekávání," radovala se Mäki. „Na konci byl úprk, s čímž jsem úplně počítala, naštěstí mi neutekli. Takže je to asi hodně dobré," řekla.

Novopečená rekordmanka se narodila ve finském městě Seinäjoki. Její otec je Fin, matka Češka, potkali se prý v Rusku. Mäki žila první tři roky ve Finsku, pak se rodiče přestěhovali do Žďáru nad Sázavou. „Do Finska jezdím každé léto na prázdniny za dědou," říká Mäki, který mluví finsky.

Její otec sice běhal také delší tratě, ale Kristiina začínala nejprve s moderní a sportovní gymnastikou. Atletiku dělá od čtvrté třídy, ujal se jí trenér Petr Forman, jinak učitel matematiky a zeměpisu. Mäki, studentka architektury, se rozhodla reprezentovat Českou republiku, ale hodně často, hlavně v létě, závodí ve Finsku.

Mäki, která má stále dvojí občanství, zvažovala studium v Americe nebo ve Finsku, ale nakonec zůstala v Čechách, byť Finové mají mírnější limity pro účast na vrcholných akcích. „Řešila jsem to dlouho," přiznala v nedávném rozhovoru pro Deník. „Ale připravuju se v Praze, mám českého kouče a tady mě vytrénovali, tak jsem se rozhodla pro Česko," objasnila. „Ale není vyloučeno, že ve Finsku zkusím žít," doplnila.