Místo toho je Zlatá lyže zařazena jen do série kontinentálního poháru. „Tato soutěž má devět okruhů, náš závod patří do jednoho z těch nejmenších. Pod Slavic Cup kromě nás spadají ještě Slováci, Poláci a Maďaři. Při úrovni běžeckého lyžování, jaká v Maďarsku je, se to ztenčuje jen na tři státy. To je pro nás skoro nepřijatelné,“ tvrdí předseda Sportovního klubu Nové Město na Moravě Ladislav Slonek.

Kvalitu srazí nejen olympijské hry, které v tu samou dobu začínají ve Vancouveru, ale i další skutečnosti. „Na Pražské lyži (součást Tour de Ski – pozn. autora) jsem oslovil některé reprezentační trenéry. Bohužel proti nám hrají ekonomické aspekty. Třeba Rusové mají dostatek mladých závodníků, kteří by u nás rádi startovali, jenže po zrušení levných letenek je pro ruský svaz finančně neúnosná,“ povzdychne si Slonek.

„Navíc tento víkend se jedou závody ve Forni di Sopra, které jsou pro alpské země a Španěly. Takže všichni pojedou tam,“ říká zkušený funkcionář a dodává: „Já jsem právě bojoval, abychom byli ve svazku OPA.“

Síť kontinentálních pohárů federace FIS zřídila, aby se sdružovaly sousední oblasti. Je to šance pro mladé závodníky k zisku bodů, aby mohli startovat ve světovém poháru. „Světový pohár má velkou cenu po stránce mediální a sportovní, ale bez těch kontinentálních by nemohl existovat. Nám ale nezbývá nic jiného, než vrátit sem první ligu. Tou je světový pohár,“ uzavírá Slonek.

---------------

program 73. ročníku Zlaté lyže

Pátek 12. února
Sprint mužů a žen klasicky

Sobota 13. února
Ženy 5 km volně/ muži 10 km volně

Neděle 14. února
Skiatlon: Ženy 5 + 5 km/ muži 7,5 + 7,5 km