Co pro vás kolo znamená?

Je součástí mého života, živím se jím, kolem něj se všechno točí. Je to nejdůležitější věc, kterou potřebuju k životu prostě relax a životní styl.

Lákají vás teď víc maratony, nebo cross country, ve kterém jste olympijský vítěz?

Prioritou je určitě olympiáda v Riu, i když je to bod v dálce. Předtím je ale spousta závodů a já se chci dostat zpátky, potvrdit příslušnost ke špičce a chci vyhrávat závody v cross country. Přece jen maraton je o něčem jiném a v Riu mi moc nepomůže.

Jaké závody vás čekají?

Český pohár v Teplicích, týden potom Kolo pro život, pak mám starty v zahraničí, Bundesligu, mistrovství Evropy v maratonu a Pražské schody. No a potom Světový pohár v Novém Městě na Moravě, k němu to samozřejmě všechno směruju.

Řadíte Světový pohár doma výš než ty ostatní?

Týmu je to možná jedno, ale pro mě jako domácího závodníka to znamená hodně. Poslední dva roky jsem tam měl pořád nějaké problémy předloni pád, loni defekt hned asi 20 minut po startu. Do třetice bych chtěl být zpátky, aby si to ty tisíce diváků, kteří přijedou na domácí závodníky, užily. Chtěl bych předvést něco, na co se dá dívat.

Kolik cross country závodů už jste letos jel?

Langenlois v Rakousku, teď v Chorvatsku a předtím ještě na Kypru jako součást etapáku. Něco už v nohách mám, ale jen Rakousko a Chorvatsko byla ta pravá intenzita.

Je to pro tělo šok?

Trošku jo, i když už se do toho dostávám. Zvykám si, jel jsem i silniční Bíteš. Ne že bych se předtím na Cape Epic flákal, ale jet čtyři hodiny je něco jiného než jet dvě hodiny maximum. V Africe jsem se na maximum dostal jen párkrát během etap. Taková intenzita, ve které jsem se nepohyboval od loňské sezony, mi chyběla.

Sledujete výsledky soupeřů?

Ano, konkurence je pořád stejná, ale ukáže se až v Novém Městě. Do té doby můžeme jenom spekulovat. Jediným soupeřem navíc je Florian Vogel, má neuvěřitelnou formu. Kdyby se jel Světový pohár teď, jednoznačně vyhraje. Je neskutečný, ale uvidíme, zda mu to vydrží.

Vy se rozjíždíte pomaleji, že?

Chtěl bych být v Novém Městě stoprocentně na vrcholu, ale uvidíme, jestli to stihnu. Mně se vždycky líp jezdí ve druhé polovině sezony, ale tím nechci říct, že by to na Vysočině mělo dopadnout nějak blbě. Budu se chtít připravit co nejlíp.

Jaké máte cíle pro sezonu?

Měl jsem to na třetiny. Cape Epic, ten se mi povedl. Druhá třetina jsou Světové poháry a třetí třetina mistrovství světa v maratonu a cross country plus možná Evropské hry v Baku. Otázkou je světový šampionát v Andoře, který je ve výšce, kde se mi nikdy moc nedařilo. Teprve se rozhodneme, jestli tam uděláme soustředění, nebo pojedu až na poslední chvíli.

Zdraví vám slouží?

Sice jsem byl po Cape Epic nastydlý, ale neřešil jsem to a dál trénoval. Kašle jsem se pak zbavoval snad 14 dnů. Dnes už je to v klidu. Doufám, že to vydrží ještě měsíc a půl a do Nového Města přijedu spokojený s tím, že jsem odvedl maximum.