Na co se můžete na mistrovství světa těšit? Čtěte na dalších stránkách.
ČESKÁ NOMINACE
close info Zdroj: Deník/Karel Líbal zoom_in
Do Oberhofu bylo nominováno devět reprezentantů. Mezi ženami Markéta Davidová, Lucie Charvátová, Jessica Jislová a Tereza Voborníková. Češky mají právo startu pěti závodnic, odjelo ale jen zmíněné kvarteto. „Eliška Václavíková ani Tereza Vinklárková neprokázaly na mistrovství Evropy potřebnou výkonnost,“ vysvětlil na svazovém webu sportovní ředitel Ondřej Rybář. Problémem mohou být akutní zdravotní trable Jessici Jislové. Ve hře je tak stále povolání další(ch) závodnice.
Muži mají v nominaci pět jmen. K jistotám Michal Krčmář (na snímku), Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska a Jakub Štvrtecký byl dodatečně povolán Adam Václavík, který si o nominaci řekl povedenými výkony na mistrovství Evropy.
Osobní premiéru prožijí na šampionátu Voborníková, Mikyska a Mareček.
AMBICE ČESKÝCH REPREZENTANTŮ
close info Zdroj: Deník/Vojtěch Žižka zoom_in
Poslední mistrovství světa se konalo v roce 2021 ve slovinské Pokljuce. Česká reprezentace tam získala jedinou medaili. O zlatou radost se postarala ve vytrvalostním závodě na patnáct kilometrů Markéta Davidová.
Šestadvacetiletá jablonecká rodačka bude největším českým trumfem i letos. V dosavadním průběhu sezony se ve Světovém poháru postavila dvakrát na stupně vítězů. V dalších pěti závodech se dostala do nejlepší desítky. V aktuálním pořadí Světového poháru je Davidová na průběžném osmém místě.
O svých plánech ale česká jednička nechce tradičně hovořit: „Žádná čísla ode mě nečekejte,“ uvedla Davidová už před sezonou na dotaz ohledně jejích cílů.
V pořadí mužů je patnáctý nejzkušenější člen české výpravy Michal Krčmář. Olympijský medailista se letos vešel do Top Ten třikrát a na šampionátu bude rovněž čelit velkým očekáváním od fanoušků. „Mě biatlon pořád baví. Nabíjí mě motivací a pevně věřím, že se letos dokáži poprat o co nejlepší umístění,“ uvedl Krčmář s nenápadnou připomínkou loňské nevydařené sezony.
HON NA SUVERÉNA
close info Zdroj: ČTK zoom_in
Norský biatlonista Johannes Thingnes Bø válcuje celý svět. Letos absolvoval osmnáct startů, ve který si připsal patnáct vítězství (z toho čtyřikrát se štafetou), dvakrát dojel třetí. Nevyšel mu pouze úvodní závod sezony, když v individuálním závodě v Kontiolahti skončil dvanáctý.
Pětinásobný olympijský vítěz, dvanáctinásobný mistr světa, trojnásobný vítěz celkového hodnocení Světového poháru a pětinásobný juniorský mistr světa tak bude největším favoritem všech závodů v Oberhofu.
Kdo by ho mohl sesadit? Paradoxně nejvíce šancí mají jeho kolegové z norské reprezentace v čele s Vetle Sjaastad Christiansenem. Čáku na medaili si určitě dělají také Francouz Quentin Fillon Maillet či domácí zástupci Benedikt Doll a Roman Rees.
Mezi ženami je situace nepoměrně vyrovnanější. Ambice na nejcennější kovy má jistě lídryně SP Julia Simonová z Francie, trio výborných Švédek Elvira Oebergová, Linn Perssonová, Hanna Oebergová, italské duo Lisa Vittoziová, Dorothea Wiererová… Domácí fanoušci nejvíce očekávají od Denise Herrmannové-Wickové.
AREÁL PRO ŠAMPIONÁT
close info Zdroj: repro skigebiete-test.de/webcam zoom_in
Biatlonový areál v Oberhofu byl otevřen v tehdejší Německé demokratické republice v roce 1953. O šedesát let později byl důkladně zrekonstruován. Mistrovství světa zde již bylo v roce 2004.
Kapacita stadionu je dvanáct tisíc diváků, před kterými se českým reprezentantům v posledním období dařilo. Za posledních deset let zde ve Světovém poháru slavily triumfy dvakrát Gabriela Koukalová a jednou Veronika Vítková. Zlato zde brala před osmi lety i štafeta žen.
Celkově ale není mezi závodníky příliš oblíben. Především kvůli snad pravidelně špatnému počasí. „Za mě to není špatný areál,“ vyznal se pro stránky biatlon.cz bývalý reprezentant Ondřej Moravec. „Nám se tu celkem dařilo, i když většinou pršelo, byla mlha nebo hodně foukalo. Měli jsme tu i špatné dny, ale výsledkově patří Oberhof k těm úspěšnějším areálům.“
V letošním roce by měl Oberhof přivítat reprezentanty sedmatřiceti zemí.
close info Zdroj: grafika Deník zoom_in