Narození se datuje na pondělí 10. října 2005 v 15.00.

„Do Nového Města na Moravě bychom vedle klasického lyžování chtěli dostat i další významný olympijský sport. Doufám, že tady na Vysočině najdou naši biatlonisté výborné tréninkové podmínky i kvalitní zázemí,“ uvedl tehdy při slavnostním aktu František Dvořák, místopředseda Českého olympijského výboru.

Prezident Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík se už tehdy netajil velkými ambicemi: „Naší snahou je dostat do Nového Města všechny vrcholné soutěže, včetně Světového poháru a mistrovství světa.“

Mluvit pouze o biatlonovém areálu však není úplně moudré, protože v ruku v ruce s tím šlo pochopitelně i zvelebování stávajícího lyžařského areálu. Samotná výstavba (respektive přípravné práce) začala už 6. září.

V první fázi, která byla až do konce roku 2005, bylo proinvestováno bezmála třicet milionů korun. Během ní byla na padesáti pilotech postavena tribuna, trafostanice a čerpací stanice se dvěma chladicími věžemi. Ty umožňují efektivnější výrobu technického sněhu. Dále byly zahájeny práce na inženýrských sítích.