Přestože Vysočina Arena je po modernizaci, kolorit šampionátu dotvářela i spousta jen na akci pořízených staveb. Montované tribuny u tratí i jedna v cílové rovině. Oplocení areálu, stánky s občerstvením či suvenýry, televizní instalace a podobně.

Na webových stránkách arény se můžete dočíst, že od čtvrtka bude areál znovu zpřístupněn veřejnosti. V jaké ale bude kondici po mistrovství? „Na stadionu je sněhu dost, ale na tratích je někde i méně než deset centimetrů,“ prozradil v pondělí v televizním rozhovoru Jan Skřička, sekretář organizačního výboru MS. „Navíc mrznout nemá ani v následujících dnech,“ dodal hořce.

Nejen pro amatérské lyžaře se tak v areálu stadionu v Novém Města letošní sezóna nezadržitelně chýlí ke konci.

Přijedou bikeři

Na Vysočinu však již za čtvrt roku znovu zamíří světový peloton. Koncem května se zde tradičně zastaví účastníci Světového poháru horských kol.

Takové střídání je ostatně cílem provozujícího klubu SK Nové Město na Moravě. „Vysočina Arena má sloužit k přípravě reprezentací jak v běžeckém lyžování, tak biatlonu i horských kolech, a pořádání velkých světových akcí. Zároveň ale také k činnosti klubu a sportování široké veřejnosti,“ potvrdil šéf SK Nové Město na Moravě Jiří Hamza krátce po otevření zmodernizovaného stadionu.

Celé vyjádření Jiřího Hamzy si poslechněte zde:

Zdroj: Deník/Karel Líbal

Konkrétní termíny mají v tento moment do Vysočina Areny rezervovány tři velké světové akce. Kromě letošního SP horských kol se v příštích dvou letech sjedou znovu do areálu také biatlonisté ke svým závodům.

A běžecké lyžování?

Budoucnost Zlaté lyže

V letošním roce minula Nové Město na Moravě tradiční Zlatá lyže Českomoravské Vysočiny. Její polojubilejní pětaosmdesátý díl ustoupil biatlonovému šampionátu.

Jeden z vůbec nejstarších závodů vypadl z programu Světového poháru v roce 2020. Českým lyžařům ale, byť jen v domácím kalendáři, prostě chyběl. A někteří nesli nelibě její letošní zrušení.

Již známé termíny
Světový pohár horských kol
24. – 26. 5. 2024
Světový pohár v biatlonu
 3. -  9. 3. 2025
19. - 25. 1. 2026

Takto komentoval situaci například hlavní trenér mládeže v Dukle Liberec Zbyněk Valoušek: „Pan Hamza přišel v Novém Městě s takovými finančními nároky, že jsme se jako běžecké hnutí rozhodli tam nic nepořádat,“ uvedl v rozhovoru pro Deník.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza vidí celou situaci se známým závodem poněkud jinak. „Zlatá lyže se nekoná, protože si ji svaz lyžařů nenaplánoval,“ uvedl na dotaz Deníku. „Nevidím přitom absolutně žádný důvod k tomu, aby v budoucnu znovu nebyla. Ale to si musí vyřešit svaz lyžařů,“ dodal.

V naší fotogalerii si připomeňte loňský ročník Zlaté lyže:

Nijak emotivně nevidí otázku letošního neuskutečněného a následujících ročníků Zlaté lyže přímo Svaz lyžařů ČR.

V reakci na dotaz autora lyžaři potvrdili, že příští rok Zlatá lyže v kalendáři chybět nebude. A slibují i její znovuzařazení do Světového poháru: „Statut Zlaté lyže je tradičně přidělován pořadatelským klubem z Nového Města na Moravě vrcholným závodům mezinárodního charakteru. Vzhledem k tomu, že se letos ve Vysočina Areně konalo mistrovství světa v biatlonu, nebylo s ohledem na pořadatelskou náročnost této akce smysluplné plánovat v souběhu další velké mezinárodní závody. Už příští rok ale bude Zlatá lyže opět součástí nejprestižnějšího seriálu a pojede se jako závod Světového poháru. Jedná se o jeden z nejstarších doposud uskutečňovaných závodů na světě a udržování jeho úctyhodné tradice a prestiže by mělo být cílem všech zainteresovaných.“

Je proto velmi pravděpodobné, že v příští sezóně se ve Vysočina Areně uskuteční očekávaný trojboj významných Světových pohárů.