Předchozí
1 z 7
Další

Až na jednu výjimku zůstali v různých pozicích u svého milovaného sportu. Připomeňte si jejich parádní momenty v kariéře s komentářem prezidenta Českého svazu biatlonu Jiřího Hamzy.

Michal Šlesingr 

Závod SP v biatlonu (štafeta mužů 4 x 7,5 km) v Novém Městě na Moravě. Na snímku: Michal Šlesingr.Zdroj: Deník/Jaroslav Loskot

Michal Šlesingr má ve své sbírce kompletní sadu medailí z mistrovství světa. Největším úspěchem je zlatá medaile ze smíšené štafety na MS 2015 ve finském Kontiolahti. Na MS 2007 v italské Anterselvě získal stříbrnou medaili ve sprintu a bronz ve vytrvalostním závodu.

Ve Světovém poháru vyhrál závod s hromadným startem v norském Oslu v roce 2008. Sportovní kariéru ukončil v roce 2020. „Boušek dělá technického vedoucího současné reprezentace,“ prozradil Jiří Hamza.

Ondřej Moravec

Ondřej Moravec působí na MS 2024 v Novém Městě jako spolukomentátor České televize přímo na tratích.Zdroj: Deník/Jan Pořízek

Ústeckoorlický rodák Onřej Moravec je trojnásobným olympijským medailistou ze zimních olympijských her 2014 v ruském Soči. Na nich získal dvě stříbrné (ve stíhacím závodě a ve smíšené štafetě) a jednu bronzovou medaili (v závodě s hromadným startem).

Rovněž má kompletní sbírku medailí z mistrovství světa. Doma si hýčká jednu zlatou (Kontiolahti 2015, smíšená štafeta), dvě stříbrné (Kontiolahti 2015 - hromadný start a Hochfilzen 2017 – vytrvalostní závod) a tři bronzové placky (smíšené štafety v Novém Městě na Moravě 2013 a Anterselvě 2020, vytrvalostní závod v Kontiolahti 2015).

Ve Světovém poháru dokázal vyhrát jeden individuální závod. Triumfoval v závodě s hromadným startem v norském Hollmenkolenu v roce 2013.

V roce 2022 se začal věnovat projektům Skialp do škol a SkialpujFEST, které spoluzaložil. Je také ambasadorem značky Dynafit.

Na letošním mistrovství světa působí jako televizní odborný spolukomentátor z prostoru střelnice. V kontaktu je také se současným reprezentačním týmem. „Ondra nám občas jezdí pomáhat a předávat své zkušenosti na soustředění. Jsme spolu ve styku, snaží se pomáhat, co to jde. Jinak má ale svůj byznys,“ popisuje spolupráci Hamza.

Jaroslav Soukup

Jaroslav Soukup dobíjí po chybné střelbě.Zdroj: Deník/Libor Plíhal

Jaroslav Soukup je dvojnásobným medailistou ze ZOH 2014 v Soči. V Rusku se podílel na stříbrné medaili smíšené štafety a vybojoval bronz ve sprintu.

Bronzové medaile vybojoval také ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa 2012 v Ruhpoldingu a ve smíšené štafetě na MS 2013 v Novém Městě na Moravě.

Ve Světovém poháru závodil od roku 2004. Nejlepšího umístění dosáhl třetím místem ve stíhacím závodě v Östersundu 2011.

Po ukončení sportovní kariéry se stal dvojnásobný účastník olympijských her příslušníkem Policie České republiky. V biatlonovém dění není aktivní. „Stále dělá policajta,“ směje se Hamza.

Veronika Vítková

Monika Vítková zahájila juniorský šampionát špatně. V individuálu už pronikla do třetí desítky. Zdroj: Deník/Libor Plíhal

Naopak Veronika Vítková je s biatlonem nadále pevně spjata. V současné době je na mateřské dovolené. S partnerem Markem Lejskem, biatlonovým trenérem, má trojnásobná olympijská medailistka a mistryně světa dvě dcery Elišku a Barboru.

Za sebou má také kariéru ověnčenou řadou cenných kovů. Je bronzovou medailistkou ze sprintu na ZOH 2018 v Pchjongčchangu a členkou stříbrné smíšené a bronzové ženské štafety na ZOH 2014 v Soči.

Ve smíšené štafetě se stala mistryní světa na šampionátu 2015 v Kontiolahti, bronz si odvezla z mistrovství světa 2013 v Novém Městě na Moravě. V juniorské kategorii vyhrála titul světové šampionky v individuálním a ve štafetovém závodu.

Ve Světovém poháru vyhrála jeden individuální závod, když v lednu 2015 ovládla sprint v Oberhofu.

Kromě náročných povinností dvojnásobné matky provozuje úspěšnou Biatlonovou školu Veroniky Vítkové - BIA Camp.

Eva Puskarčíková

Eva Puskarčiková po stíhacím závodu žen na 10 km.Zdroj: Deník/Jaroslav Loskot

V radostném očekávání prvního potomka je v současné době Eva Puskarčíková, která ukončila závodní kariéru v roce 2022.

Během ní se stala se štafetou držitelkou bronzové medaile z olympiády 2014 v Soči. Jejím největším individuálním úspěchem jsou dvě třetí místa v závodech Světového poháru.

S českou štafetou zvítězila v této soutěži celkem čtyřikrát.

Se svým přítelem, bývalým biatlonistou Thomasem Bormolinim, žije v Itálii. Zde pomáhá vést rodinný penzion a pracuje externě jako relaxační masérka.

Gabriela Soukalová

Gabriela Soukalová spolukomentuje ve studiu České televize dění na MS 2024 v Novém Městě.Zdroj: Deník/Jan Pořízek

Výčet úspěchů i současných aktivit Gabriely Soukalové je úctyhodný.

Je vítězkou Světového poháru v biatlonu 2015/2016, dvojnásobnou stříbrnou medailistkou ze ZOH 2014 a bronzovou medailistkou z týchž her.

Na světových šampionátech triumfovala ve sprintu v Hochfilzenu 2017, kde získala i stříbro z vytrvalostního závodu a bronz ve stíhacím závodu. Titul mistryně světa slavila také se smíšenou štafetou v Kontiolahti 2015, kde vybojovala stříbro ve vytrvalostním závodě.

Ve Světovém poháru dokázala individuálně vyhrát sedmnáct závodů, šestkrát pak stanula na nejvyšším stupni v týmových závodech. V roce 2017 se stala prvním zástupcem biatlonu, který vyhrál českou anketu Sportovec roku v kategorii jednotlivců.

Po ukončení kariéry vydala třeskutou autobiografii s názvem Jiná Gabriela Koukalová. Byla účastnicí desátého ročníku televizní taneční soutěže StarDance. Na televizních obrazovkách se objevila i ve filmu Teroristka a v jedné epizodě seriálu Modrý kód. Moderovala pořad Showtime.

Po rozvodu s badmintonistou Petrem Koukalem žije s přítelem Milošem Kadeřábkem. V září 2021 se jim narodila dcera Izabela Gabriela. „S Gabčou, stejně jako se všemi ostatními, jsme v pravidelném kontaktu. Ona je ale taková rozlítaná, má toho moc. Letos spolukomentuje mistrovství pro televizi, což je jenom dobře,“ uzavírá ohlédnutí Jiří Hamza.