Honzo, obsadil jste jedenácté místo na mistrovství světa, jak byste svůj výkon zhodnotil?

Pro mě je to výsledek, se kterým jsem vůbec nepočítal. Bylo to už moje páté mistrovství, z toho třetí v seniorské kategorii, ale takhle jsem ještě nikdy nezaběhl.Prostě skvělé!

Očekával jste od sebe něco podobného?

Před závody jsem se cítil výborně, běhalo mi to. Možná mi trošku uškodilo cestování a samozřejmě tam byla trocha nervozity.

Nechal jste za sebou i minulého vítěze.

Chvíli jsem za ním běžel a nakonec ho předběhl. Je pravda, že žít s pocitem skalpu mistra světa, je velmi příjemné. (smích)

Na stupně vítězů jste ztratil minutu a půl. Když se ohlédnete zpět, udělal byste něco jinak? Ať už v přípravě, nebo v závodě samotném?

To asi ani ne. I když musím přiznat, že jsem se na běhy do vrchu moc nepřipravoval, takže nějaká rezerva v rámci přípravy možná byla, ale asi bych nic diametrálně neměnil.

Jak si vysvětlujete fakt, že se při nominaci šesti lidí vešlo všech šest Italů do první osmnáctky?

O tom jsme se s klukama po závodě taky bavili. Je to neskutečné. Řekl bych, že je to lepšími tréninkovými podmínkami. My do hor musíme všude dojíždět. Možná je to i tím, že je svaz trochu lépe podporuje, ale to už bych spekuloval.

Ve startovní listině bylo i šest Čechů.

Ano, je to tak. Letošní nominační závod se uskutečnil 24. srpna u Nového Města na Moravě, takže jsem to měl kousek. I tamní druhé místo beru jako dobrý výsledek.

Kromě mistrovství světa jste se nominoval i na mistrovství Evropy. Není pro vás, v porovnání s jedenáctým místem z MS, šestadvacátá pozice trochu zklamáním?

Pro mě určitě ne. Závod se běžel na začátku července, to je na mě ještě moc brzo. Mám lepší až druhou půlku léta.

Mimo běhu do vrchu se věnujete i klasickým běžeckým disciplínám na dráze. Nevisí teď trochu ve vzduchu, začít se specializovat jen na vrchařské závody?

Už jsme to s trenérem probírali a je pravda, že v příštím roce bych se chtěl na běh do vrchu zaměřit.

Co pro vás bude tím hlavním vrcholem pro příští sezonu?

Stejně jako letos bych se chtěl podívat na svět i Evropu a zlepšit tam svoje dosavadní maxima. I když to bude hodně těžké, konkurence je veliká, udělám pro to maximum.