Hitem číslo jedna je bezesporu bitva o první místo, na kterém se nečekaně vyhřívá jihlavský nováček. Ostřílenější Žďár však ztrácí z druhé pozice pouhý bod a dvě výhry by ho katapultovaly do čela soutěže.

„Čekám, že bude rozhodovat domácí prostředí,“ říká jihlavský kouč Petr Šilhart. Jeho protějšek Jaroslav Sedlák ze žďárské lavičky má jiný názor: „Pokud budeme kompletní a podáme optimální výkon, měli bychom zvládnout obě střetnutí.“

Bouřlivá kulisa

První duel dvojičky se odehraje dnes na jihlavské palubovce, kde se dají očekávat hojně zaplněné tribuny, zítra si oba kluby svoje pořadatelství vymění. „Doufám, že si fanoušci v tom vánočním shonu najdou čas a přijdou nás na derby povzbudit a svými hlasivkami nás nakopnou k co nejlepšímu výkonu. Ten by nám mohl pomoci k možné výhře ve Žďáře,“ přeje si Šilhart.

Právě bouřlivá kulisa by měla dodat patřičný náboj i na hřišti. „Kluci berou zápas jako každý jiný. Doma musíme vyhrávat s kýmkoliv a venku by nás jihlavská kulisa mohla zdravě naštvat. Důležité bude, jak pokryjeme jejich rychlý přechod do protiútoku a střelce za tři body,“ naráží Sedlák na trojkovou potenci šutéra Marka Bendy, který je s 37 proměněnými pokusy nejlepším trojkařem ligy. Jen pro porovnání, celý Žďár jich dal v deseti zápasech pouze 25 a patří v této statistice k nejhorším družstvům.

Také Petr Šilhart ví o silných stránkách Žďáru: „Očekávám od nich rychlou hru, kolektivní bojovný duch a zónový presink po celém hřišti. Musíme rychle přecházet vlastní polovinu. Klíčové pro nás bude zodpovědně ubránit jejich nejlepšího hráče Bubáka a rozehrávače Roseckého.“

A právě oba jmenovaní by měli podle statistik zatížit jihlavské konto největší měrou. Žďárský kapitán Jiří Bubák je navíc s jedenadvaceti body na zápas druhým nejlepším střelcem soutěže a dirigent Tomáš Rosecký strůjcem většiny akcí.

První souboj bratrů

Zajímavým tahákem bude poměření sil dvou bratrů. Žďárští rodáci Tomáš Vavřínek a Jan Zezula se proti sobě v soutěžním zápase postaví poprvé v životě.

Prvně jmenovaný basketbalově vyrůstal ve městě nad řekou Sázavou, ale jeho další krůčky vedou do klubu BC Vysočina. „Za Jihlavu jsem hrál v dorostu, a jelikož zde stále studuji, tak jsem si tu protáhnul hostování,“ říká talentovaný rozehrávač, jenž občas vypomáhá žďárské rezervě o soutěž níž. Podle Šilharta se Vavřínek prezentuje povedenými výkony. „Tomáš se u nás dobře zapracoval, odehraje spoustu minut a je pro nás klíčovým hráčem. Co vím, tak se na utkání velmi těší,“ chválí trenér svého svěřence.

To o několik let starší Jan Zezula působí v dresu BK po celou svou dosavadní kariéru a ve druhé lize už nastupuje řadu let. „Hecování zatím žádné nebylo. Asi proběhne až na ploše,“ směje se čtyřiadvacetiletý rozehrávač Žďáru a dodává: Máma bude stejně fandit nám oběma, takže dvou výher se dočká tak jako tak.“

O tom, kdo bude nakonec spokojenější, se můžete přijít sami přesvědčit. Derby víkend dnes zahájí duel v Jihlavě, který začíná od 17 hodin. Zítra vhodí rozhodčí úvodní rozskok v 10 hodin na žďárských Bouchalkách.

JAKUB FREIWALD