„Byli jsme na hraně a padlo to na nás. Vracíme se do skupiny B, kde nás prověří tradiční i zcela neznámé týmy. Pro kluky je to nový impulz, navíc ubudou dlouhé výjezdy do Slezska. Pro nás trenéry už je to složitější, ale potřebné informace máme,“ říká hlavní kouč Petr Šilhart, jemuž budou stejně jako loni pomáhat Jiří Bubák a Tomáš Rosecký.

„Kluci si na lavičce prohodí role. Jirka si chtěl ještě zahrát první ligu v Jihlavě, takže už ho nemůžu využívat na hřišti, bude mojí pravou rukou. Postřehy přímo z palubovky letos bude mít Tomáš, na jehož dirigentské schopnosti se vysloveně těším,“ říká Šilhart.

Kromě Bubáka přišel i o Strážnického (Jihlava) a stálici pod košem Rostislava Veselého. „Rosťa tady odvedl obrovský kus práce. Smekám před ním, zaslouží si velký respekt nás všech! Má za sebou přes dvacet ligových sezon, z jeho přístupu by si měli vzít mladí příklad. Sezonu začal v naší rezervě, ale máme dohodu, že v případě potřeby nám kdykoliv vypomůže,“ upozorňuje Šilhart.

V kolonce příchodů tak jsou kromě rozehrávače Roseckého i další mazáci z rezervy: křídelník Králíček a pivot Bystřický. „Kromě nich chceme zapojit i šikovné juniory, bez kterých už bychom byli asi suverénně nejstarší tým. Poslední změnou je příchod čtyřiatřicetiletého jihlavského střelce Marka Bendy, který má za sebou štace v nejvyšší soutěži. Posledních pět let v Jihlavě nehrál, znám ho, zkusil jsem ho oslovit a vyšlo to. Mára už v přípravě naznačil své možnosti,“ těší Šilharta.
Jedním z cílů sezony je vytvoření chemie mezi talentovanými basketbalisty a zkušenými matadory, jež by bez problémů mohli být v roli jejich otců. „Junioři už klukům nevykají,“ směje se Šilhart a dodává: „Kluci s námi jednou týdně trénují. Myslím, že ti, kteří to v mužích myslí vážně, půjdou pod dozorem zkušených rychle nahoru.“

Cíl? Play-off

Kromě začlenění nových hráčů touží žďárští Vlci opět po play-off. „Moravu jsme vyhráli, play-off taky, v květnu jsme hráli baráž o první ligu. Úkolem číslo jedna je proto jednoznačně postup do play-off, pak se uvidí, na co máme.“

Za favority Šilhart označil Mladou Boleslav, oba kluby z Liberce, Vysokou nad Labem a Chrudim. „Obecně si myslím, že soutěž bude hrozně vyrovnaná. Stěžejní je vyhrávat doma,“ ví Šilhart.

A právě na Bouchalkách se v prvních osmi kolech představí Vlci hned šestkrát. „Vstup do ligy bude klíčový. Hodně napoví o našich možnostech.“

Na úvod do Žďáru zavítají Tesla Pardubice (sobota 18.00) a Chrudim (neděle 10.00), která základní část loni vyhrála. Hned ve 2. kole tak půjde o pikantní střet dvou vítězů druholigových skupin. „Super basket ještě nečekám, je začátek sezony, ale chceme oběma soupeřům vnutit náš styl hry,“ přeje si Petr Šilhart.

Domácí los Žďáru: Tesla Pardubice (6. 10.), Chrudim (7. 10.), Brandýs (3. 11.), Ml. Boleslav (4. 11.), Holice (17. 11.), Vysoká n. L. (18. 11.), J. Hradec B (16. 12.), Kutná Hora (26. 1.), Poděbrady (27. 1.), Lynx Liberec (9. 3.), Kondoři Liberec (10. 3.).

Alko (v zeleném) na své předcházející výsledky ve Žďárské lize malé kopané nenavázalo. V sobotu získalo pouze bod a propadlo se na 4. místo první ligy.
Na čela stoupají favorité, sobota nabídne hned dva šlágry