„Opava byla jasný favorit. Hraje vyšší soutěž, kde dosud prohrála jen tři z šestnácti utkání. Už podle fyzických parametrů nás měla přejet výrazným rozdílem, vždyť nám scházeli hlavně podkošoví hráči," vykládal po nečekaném vítězství zaskočeným hlasem trenér Žďáru Jaroslav Sedlák, jehož svěřenci udrželi nejofenzivnější tým I. ligy, jenž v průměru sází svým soupeřům téměř 83 bodů, na pouhých 50 bodech.

Na začátku ledna se BK vydá k 5. kolu na půdu druholigového Valašského Meziříčí, které postupně vyřadilo Zlín (I. liga), JBC Brno (I. liga) a Šumperk (II. liga). „Basketbalový pohár prošel před lety obměnou, takže teď ještě nemůžeme narazit na nikoho z extraligy. To bychom museli ještě dvakrát vyhrát, čili zvítězit v celém pavouku prvoligových a druholigových týmů," objasnil Sedlák trnitou cestu zaručující čtvrtfinále, kde by mohl koučovat například proti nymburskému Kestutisu Kemzurovi. „Při představě výsledku snad ani radši ne," rozesmál se Sedlák.

Loučení s rokem 2013 obstará na Bouchalkách páteční předehrávka II. ligy s Chrudimí (19.30). V sobotu hraje BK na východu Čech.

ŽĎÁR N. S. – OPAVA B 61:50
Pohádkový vstup do zápasu vystřídalo rychlé procitnutí. Po bleskové trojce Vencálka, jehož pokus propadl obroučkou už ve druhé vteřině a protiútoku Ondráčka (5:0) se rozjeli i hosté. Dobrou obranou ztěžovali střelecké pozice a po doskoku vyráželi do smrtících kontrů. Po první čtvrtině vedli 10:17, Žďár se nemohl dostat do hry. Ani v 15. minutě nic nenasvědčovalo obratu (14:25). „Trápili jsme se v ofenzivě. Opava nám svou agresivitou komplikovala postupný útok, lehce jsme ztráceli míče," přiznal Sedlák.

Poté se však rozehrál pivot Rostislav Veselý, Opava trochu polevila v koncentraci a rázem prohrávala 30:27.

Po přestávce se čekal slezský uragán. Místo toho se obě strany přetahovaly o vedení. Do poslední čtvrtiny šly týmy za nerozhodného stavu 45:45. Po pětiminutové podívané, kdy trenérům při marných útočných snaženích vstávaly vlasy hrůzou, to byli znovu domácí, kteří šli do trháku 51:45. Opava skórovala až ve 36. minutě, její snaha o zvrat ale vyšla do ztracena. „Kluci už ve druhém poločase věděli, že Opava prakticky nestřílí z dálky, spoléhali na nájezdy, takže jsme k hráčům nepřistupovali tak aktivně. Hlavní bylo ucpat prostor pod košem. A kdo proklouzl, toho odmítl svým blokem hráč zápasu Rosťa Veselý," vyzdvihl v lednu čtyřicetiletého velikána ve žďárském potěru, jenž při nedostatku pivotů seděl na lavičce jen na necelé čtyři minuty.

Sám Veselý bral deváté vítězství v řadě s úsměvem. „V první půlce se mě pár Opaváků ptalo, kolik že mi jako je. To mě zdravě naštvalo," vysvětloval svou zvýšenou motivaci.

„Měli jsme postoupit, ale trochu jsme to podcenili. Už při rozběhání byli kluci samé srandičky. Sice jsme vedli o deset, ale po čtvrthodině jsme začali hrát pochodový basket a to se nám vymstilo. Máme náročný program, a když někam přijedeme, každý se na nás chce při pohledu na tabulku vytáhnout. A vyhrát chce každý. Kór mančaft z nižší soutěže," řekl zklamaný kapitán béčka Opavy Michal Hutňan.

Body: Rosecký 12, Veselý 12, Bubák 10, Šafránek 9, Ondráček 8, Vencálek 5, Vavřínek 3, Socha 2, Martin Seidler. Fauly: 19:22. Trestné hody: 12/7 – 14/9. Trojky: 2:3. Čtvrtiny: 10:17, 20:10, 15:18, 16:5.

Ostatní výsledky 4. kola: Kbely – Domažlice 68:78, Mladá Boleslav – Litoměřice 99:63, KK Valašské Meziříčí – Šumperk 70:68.