„Už je to dohodnuté, zápas bude, konečně jsme Nymburk přesvědčili,“ potvrdil Martin Háj, organizační pracovník BK Jihlava.
V rámci propagace basketbalu se tým izraelského trenéra Muli Katzurina utká v zápase 32. kola Mattoni NBL na neutrální jihlavské palubovce s ligovým nováčkem z Opavy.

Příznivci basketbalu se dočkali. Eminentní zájem měli právě o duel Nymburka, protože v týmu už druhým rokem hraje po přestupu z Brna jihlavský odchovanec Petr Benda.

„Minulý rok to neprošlo, takže jsem rád, že si letos konečně zahraji v domácí hale, kde jsem do 19 let hrával. Doufám, že se kamarádi a bývalí spoluhráči přijdou podívat,“ neskrýval radost šestadvacetiletý reprezentační pivotman.

Pomohlo vyřazení

Co se stalo, že Nymburk letos na jihlavské prosby kývnul? „Velkou roli hrálo to, jak dlouho bude Nymburk hrát evropský pohár,“ vysvětluje sekretář jihlavského klubu.

Český gigant nakonec těsně ze základní skupiny Eurocupu mezi nejlepších 16 nepostoupil. Českým šampionům tak prořídl jinak nabitý kalendář. „Takový zápas na dlouhou dobu utopií zase bude. Dostali jsme od Asociace ligových klubů výjimku, jinak by se tu kvůli nedostačujícím rozměrům haly a zázemí zápas hrát nemohl,“ vysvětluje Háj.

Hrát se totiž bude v malé hale SMJ v Rošického ulici. „Zájem asi bude velký, ale míst je málo. Halu našlapeme, jak to půjde,“ dodává Háj. Informace o vstupenkách pořádající klub zveřejní zhruba v půlce února.

Nymburk se v „neligových“ městech představil už minulou sezonu. Šanci dostala Mladá Boleslav a Klatovy. Projekt České basketbalové federace pokračuje i letos.

Vítečková nepřijede

O podobný festival basketbalových hvězd usilují i ve Žďáře nad Sázavou. Tamní klub, který má nálepku jedné z tradičních košíkářských bašt a kde se v 90. letech hrávala nejvyšší soutěž mužů, letos slaví 60. výročí existence klubu.

Jenže první pokus vedení klubu, dostat do haly Na Bouchalkách basketbalové hvězdy, nevyšel. „Chtěli jsme uspořádat finále Českého poháru žen, ale nakonec dostaly přednost Domažlice,“ lituje šéf ždárského basketbalu Ivan Pečínka.

Naděje na to, že se před domácím publikem proti sobě představí Markéta Bednářová (USK Praha) a Eva Vítečková (Gambrinus Brno), tak vzala za své.
Není ale vyloučené, že se basketbalisté Nymburka představí i ve Žďáře.

„Zažádali jsme i finálový turnaj Českého poháru mužů. Rozhodnuto ještě není,“ neztrácí naději Pečínka.