Oba zápasy mohou napovědět o případných šancích třetího týmu tabulky na postup do nadstavbové části soutěže. Té se zúčastní nejlepší čtveřice družstev. „Liga je nesmírně vyrovnaná. Pokud budeme vyhrávat v domácím prostředí, můžeme se do nadstavby probojovat,“ tvrdí trenér Jiří Bříza.

Cíl: Zastavit lídra

Svitavy před dvěma roky po nepovedené sezoně sestoupily. Druhou ligu však okamžitě odkoupily zpět, kádr vhodně doplnily talentovanými mladíky z Pardubic a nyní sklízí ovoce. V loňském ročníku dlouho vedly, nakonec však díky horším vzájemným zápasům skončily druzí za Jičínem. Letos je po dvanácti kolech dokázala porazit pouze rezerva Nymburka.

„Stabilizovaly kádr a hostující hráče se jim podařilo získat na přestup. Navíc mají hodně vysokou sestavu a vynikající trojkové střelce, takže je to s nimi v obraně vždy složité,“ prozrazuje Bříza svitavský recept na úspěch.

Žďár ale na Svitavy umí. Na Bouchalkách ho nikdy neporazily. „Soupeř je ale rozjetý, vyhrál sedm zápasů v řadě, proto očekávám velmi těžký duel,“ říká žďárský kouč.

Toho v poslední době trápí nízké procento úspěšnosti při střelbě z perimetru. Jeho svěřenci jsou přitom schopni soupeře na jeho hřišti přestřílet. „Domácí koše jsou nám zatím zakleté,“ lituje Bříza.

Loňský nováček ze Šumperka se ve skupině střed dobře zabydlel a stabilně podává solidní výkony. V posledních zápasech dvakrát nestačil na Svitavy, a tak jen díky horšímu skóre opanuje šestou příčku. Bodů má však stejně jako třetí Žďár. „Do utkání ale nezasáhl jejich nejlepší hráč Zdeněk Wiesner, na kterého si musíme dát pozor,“ upozorňuje trenér Bříza na jednoho z nejlepších střelců ligy, jehož průměr přesahuje dvaadvacet bodů na zápas.

Šumperk je družstvo, které nemá vysoké hráče, proto sází na rychlý přechod na útočnou polovinu a v postupném útoku na kolektivní basketbal. „Budou nám mít co vracet. V prvním kole jsme u nich překvapivě snadno vyhráli skoro o dvacet. Předvedli jsme ale náš nejlepší výkon v probíhajícím ročníku,“ uzavírá Bříza.

JIŘÍ BUBÁK