K tradičním těžkým místům plným kořenů přibyl tzv. Rubena Choice, náročný kamenitý úsek. Pro diváky slibují letošní závody opět napínavou podívanou.

Nejlepší světoví bikeři se vracejí do Nového Města na Moravě opět po roce. V rámci třídenního programu se zde odjede osm závodů Světového poháru. Vše odstartují páteční závody ve sprintu, následují sobotní maraton a závody SP juniorů, v neděli vše vyvrcholí závody Elite mužů a žen.

Účast v kategorii cross country bude podobná jako v loňském roce, tedy okolo sedmi set závodníků z více než čtyřiceti zemí světa.

„Všechno je připravené, naši reprezentanti jsou v dobré formě, takže nálada je zde pozitivní. Všichni už se na závody těšíme, bude se určitě na co dívat," hlásil včera ředitel závodu Ján Svorada.

Trať v Novém Městě bude letos o něco náročnější, než tomu bylo vloni. Přibyl kamenitý úsek, který průjezd tratí ztíží. „Tento úsek určitě celý závod zatraktivní," dodává Svorada.

První pozitivní zkušenosti s novou částí trati má i česká reprezentantka Tereza Huříková: „Ta kamenitá pasáž, ve které jsou čtyři sjezdy, ta je dost náročná," připouští.

„Hodně závodníků s tím bude mít problém. Při prvním tréninku jsem si to hodně obhlížela, zkusila jsem projet její jednodušší část a hodně se mi to zamlouvalo. Získala jsem tam jistotu, že na ní neztratím rychlost."

Překážku ale budou rozhodně představovat i tradiční lesní úseky. „Tato trať je náročná na pozornost. Pokud jen trochu polevíte, donutí vás k chybě," varuje další česká reprezentantka Kateřina Nash.

Největší pozornost diváků jistě bude směřována ke startu olympijského vítěze Jaroslava Kulhavého. „V Novém Městě bych chtěl vyhrát, ale nebude to vůbec jednoduché," vzkazuje Kulhavý svým příznivcům.

PROGRAM SP

Pátek 24. května
16.45 kvalifikace sprintu
18.00 finále sprintu
Sobota 25. května
8.15 maraton na 80 km
8.55 maraton na 40 km
11.15 cross country ženy U23
11.17 cross country juniorky
13.30 cross country junioři
15.30 cross country muži U23
Neděle 26. května
11.30 cross country ženy Elite
14.00 cross country muži Elite

----------------

Bikerka Kateřina Nash: Budu bojovat, porvu se o co nejlepší umístění

Nové Město na Moravě Jedinou českou bikerkou, která se dosud prosadila na stupně vítězů ve Světovém poháru, je Kateřina Nash. Největším domácím želízkem v kategorii Elite bude i o víkendových závodech na Vysočině.

Kateřino, jak se na závody v Novém Městě těšíte?

Je to velká výzva. Já tady vždycky vzpomínám na žákovská léta. V tomto areálu jsem vyhrála poprvé mistrovství republiky v běžeckém lyžování. Opravdu ráda se sem vracím, v posledních třech letech právě na horských kolech. Je tu nádherný areál, skvělí diváci, parádní atmosféra. Je to jeden z nejlepších závodů, které během sezony absolvujeme.

Vloni jste tady skončila třetí, můžeme se těšit na zopakování podobného výsledku?

Tehdejší závod mi vyšel skvěle. Vždycky jdu do závodu s tím, že se porvu o co nejlepší umístění, takže i letos budu minimálně o třetí pozici bojovat. Kdyby mi to vyšlo i tentokráte, bylo by to fajn. Ale na odpověď si musíte počkat do neděle.

Očekává se chladné a deštivé počasí. Znamená to pro vás nějaké komplikace?

Mně zima na závodech nevadí. Po dvaceti letech lyžování při závodě chladno nevnímám. Naopak nemusím úplná vedra, takže současné počasí je pro mě v pohodě.

A může déšť nějak ovlivnit kvalitu trati?

Nedovedu si to úplně přesně představit. V lese je dost velká vrstva jehličí, ve středu před tréninkem pršelo hodně, ale když jsem tam přijela, byla trať jako by suchá. Mokré kořeny jsou samozřejmě vždy trošku náročnější, takže si prostě na ně budu muset dávat větší pozor. Ale neočekávám, že bychom závodili v úplném bahně jako třeba chlapi minulý týden v Německu.

Hovořila jste o náročnosti trati. Jak moc je v Novém Městě náročná oproti ostatním závodům ve Světovém poháru?

Zdejší trať je opravdu hodně technická. Je dobře postavená, řekla bych až moderní. Při změnách počasí se mění i její náročnost, je to každopádně zajímavé. Porovnání s ostatními areály je těžké, tratě jsou během sezony opravdu různé. Někdy se jedná o projížďku v parku s jedním technickým úsekem, jindy je to složitější. Trať v Novém Městě je mimořádná tím, že se musíte neustále maximálně soustředit, kromě stadionu jste stále v terénu. Nejsou tady sice úseky, ze kterých bych měla strach, ale profil tratě vás i tak dokáže při ztrátě koncentrace donutit k chybě.

Jaké máte další plány pro tuto sezonu? Budete se znovu věnovat i cyklokrosu?

Určitě . Zatím to ale vypadá, že budu závodit jen v Americe, závody Světového poháru asi nepojedu. Je to i kvůli cestování, během sezony přeletím asi šestkrát oceán, důvodem je i skutečnost, že mám vytipováno v Americe dost závodů, které bych chtěla objet.