Největší naději na zlatou medaili měla žďárská běžkyně Kristiina Mäki. Tentokrát se rozhodla pro start na patnáctistovce, kde pokukuje po olympijském limitu. Útok na něj však vyhlásila až na následujícím mítinku ve Finsku. „Až do této doby jsem byla v přípravě," potvrdila běžkyně s finskými kořeny.

V deštivém počasí ji zaskočila vítkovická Alena Vrzalová. Pokusila se o sólozávod a favorizovanou Mäki porazila o dvě vteřiny.

Na stejné distanci mužů byl blizoučko k titulu novoměstský mílař Petr Vitner. Momentálně atlet pražského Olympu odtáhl prakticky celý závod, ale zlatá medaile mu doslova protekla mezi prsty. Na cílové čáře ho totiž udolal ve finiši o 28 setin jeho konkurent Jan Friš v čase 3:50,92.

Třetí medaili pak (první v pořadí) vybojovala Lucie Maršánová. Další běžkyně, která začínala s atletikou v Novém Městě na Moravě a nyní závodí za pardubickou Hvězdu, byla bronzová v závodě na 5 000 metrů.

Vysoké překážky slibovaly velký souboj trojice sprinterů z tréninkové skupiny Luďka Svobody. Jeho jmenovec Petr Svoboda však nakonec start vzdal a dobře udělal. Odpolední liják zhatil šanci na solidní čas, závod se proměnil v selanku. „Na předchozím mítinku v Lucernu (v běhu B skončil druhý pozn. autora) jsem si natáhl přitahovač na švihové noze, a nechtěl jsem riskovat," nechal se slyšet sprinter z Budišova na Třebíčsku.

Ve Švýcarsku přitom zaběhl nejlepší český čas sezony 13,70. Jeho kolega Martin Mazáč si na tréninku natrhnul achilovku, a tak titul spadl do klína Petru Peňázovi. Kvůli dešti a špatnému času však z toho radost neměl, limit na mistrovství Evropy v Amsterodamu mu unikl o dvě desetiny.