Výsledky jednotlivých zápolení? Ty vůbec nebyly důležité. Závody totiž nebyly o rychlosti, spíše měly mladým závodníkům představit zábavnou formou běžecké lyžování jako takové. „Děti musely podjíždět a projíždět překážky, zdolat slalom či jet pozpátku,“ informoval Ondřej Kopecký, vedoucí oddělení marketingu a komunikace Lesů České republiky, hlavního organizátora závodů.

Každá ze šesti zastávek letošního ročníku má svého ambasadora, kterým je známá osobnost českého lyžování, ať již z řad bývalých či současných reprezentantů. V Novém Městě na Moravě jím byl český reprezentant v dálkových bězích Jiří Ročárek.

„Zpočátku jsem byl docela překvapený tím, že mě organizátoři oslovili,“ přiznával pětatřicetiletý reprezentant. „Na druhou stranu tu ale už nezůstalo příliš reprezentantů, protože většina starších závodníků s lyžováním skončila. Pro pořadatele tak asi byla moje osoba trošku logickou volbou.“

Na úterním podniku ve Vysočina Areně jej zaujalo především obrovské nasazení všech zúčastněných dětí, které k tomu přistoupily, jako by se bojovalo o skutečné medaile.

„Když jsem si s těmi úplně nejmenšími mohl projet základní okruh, který měřil 400 metrů, tak jsem viděl, že i ti nejmenší to brali opravdu vážně, což se mi strašně líbilo,“ ocenil Ročárek, který se pochvalně vyjádřil také na adresu celého projektu.

„Akce Lyžuj lesy se mi líbí v tom, že samozřejmě nedonutí mladé kluky a holky k lyžování, ale minimálně uvidí to, jak probíhá samotný závod. Zvlášť letos, kdy je pořádná zima, to platí dvojnásob,“ říká novoměstský lyžař a dodává.

„Jsem moc rád, že tu něco takového je a byl jsem mile překvapen vysokým počtem malých závodníků. Navíc počasí nebylo příliš ideální, ale bylo super, jak se to na stadionu postupně začalo hemžit.“

České klasické lyžování po odchodech velikánů Kateřiny Neumannové, Lukáše Bauera či Martina Koukala nezažívá zrovna radostné období. Každá podobná akce mu proto může do budoucna jen a jen pomoci.

„Třeba dálkové běhání, kterému se věnuji, se o budoucnost určitě obávat nemusí. V něm si totiž spousta lidí může srovnávat své výkony s ostatními,“ domnívá se Ročárek.

„Spíše nám trošku upadá klasické lyžování, v republice teď nemáme top závodníka v úplné špičce. Proto je to nyní složitější a hodně dětí přebíhá k biatlonu. Když jsem to ve Vysočina Areně ale viděl, tak v Novém Městě si za poslední dva roky udělali velice slušnou základnu.“