Tři lyžařské závody Světového poháru budou v nastávající sezoně k vidění v České republice. Bohatý program zahájí v Harrachově už na začátku prosince skokané, o dva měsíce později se v Novém Městě na Moravě po dvouleté odmlce představí běžci a defilé obstarají v Liberci sdruženáři.

To vše se potvrdilo na zasedání kalendářní komise na kongresu Mezinárodní lyžařské federace FIS ve slovinském přístavním letovisku Portorož. Pouze v případě Nového Města došlo k drobné úpravě. V původním rozpisu figurující nedělní sprinty volnou technikou nahradí na Vysočině divácky vděčnější štafety.

„To je proti původnímu programu změna. My už využijeme pro štafety naše nové tratě. Klasické úseky se pojedou na tradičních tratích s „esíčky“ nebo „houpačkami“, pro bruslařské využijeme nové tratě ve spodnějších pasážích areálu,“ uvedl místopředseda SK Nové Město na Moravě Jan Krška.

Už o den dříve se pojedou atraktivní závody klasickou technikou s hromadným startem. Na ženy čeká patnáct kilometrů, na muže dvojnásobná porce. „Světový pohár jsme v Novém Městě dva roky neměli. My máme velkou radost, že se nám podařilo dostat na Vysočinu zrovna takové závody,“ pochvaluje si předseda sportovního klubu Ladislav Slonek.

O rok později však bude Nové Město bez Světového poháru v lyžování. „V roce 2013 budeme hostit mistrovství světa v biatlonu, budeme se soustředit na tuto vrcholnou akci,“ dodává Slonek.

Už proto Svaz lyžařů České republiky jedná o zachování kontinuity českého pořadatelství Světového poháru. Má eminentní zájem vrátit běhy do libereckého Vesce, a to v prestižním seriálu Tour de Ski.

„Snažíme se. Dalšími kandidáty na tento zřejmě sprinterský víkend po Tour de Ski jsou Poláci, Francouzi a Italové,“ řekl generální sekretář svazu Petr Graclík webu czech-ski.com.