Nebylo tomu jinak ani v letošním roce, a tak bylo v dalečínském motokrosovém areálu v sobotu opravdu rušno. Oproti dříve zveřejněnému kalendáři závodů došlo k drobné změně a to v tom, že se úvodní závod sezony uskutečnil na „velké“ trati, čemuž napomohlo počasí a vysoký počet startujících.

Do Dalečína si na úvodní závod letošního ročníku poháru Vysočina MX CUP našlo cestu 258 závodníků. Na první pohled závratné číslo se ale nakonec obešlo bez nutnosti kvalifikací, neboť žádná z jedenácti kategorií nepřesáhla čtyřicet jezdců, takže rozložení účasti bylo naprosto optimální.

Asi největším překvapením byla kategorie MX 85, kde se na startovní listině objevilo celkem 35 jezdců, což historie poháru Vysočina MX CUP nepamatuje. Detailnější pohled na soupis jezdců této kategorie ale ukázal, že spousta závodníků do pětaosmdesátek od loňského roku „povyrostla“ ze slabší kubatury. Nejobsazenější kategorií byla již tradičně MX 2 HOBBY s 39 jezdci.

Nebývale vysoká účast byla v kategorii „letců a střelců“ MX GP, kde se sešlo celkem 21 účastníků, a tak byla tato skupina vyslána na trať samostatně. Stejně tak dopadly i veteránské kategorie.

„Na trati jsme se tedy tlačenicím vyhnuli, ale problémy s místem nás provázeli v depu,“ řekl organizátor Miroslav Vašek. Na závodníky čekala perfektně připravená trať, která si po zimě ideálně „sedla“, takže podmínky k prvnímu závodu byly opravdu výborné.

„Kdo dobře zná dalečínskou trať, musel uznat, že od loňska doznala mnoha změn k lepšímu a opravdu hodně prokoukla,“ těšilo Vaška, který dodal: „I když si vysoká účast jezdců v závodu vynutila oproti standardním zvyklostem samostatný start obou veteránských kategorií a rovněž kategorie MX GP, celý soutěžní den měl plynulý průběh a ukončení závodu a vyhlášení výsledků proběhlo v obvyklém čase. Ukázalo se ale, a to zejména v nejmladších kategoriích, že závodníci nemají po zimě ještě mnoho natrénováno, a tak o karamboly, pády a drobné kolize na trati nebyla nouze. Ani lékařská služba se při jízdách těchto kategorií rozhodně nenudila. Vše se ale obešlo bez vážných zranění a to je nejdůležitější. S každým dalším závodem bude situace v této oblasti určitě lepší.“

Další podnik se v Dalečíně koná již za čtrnáct dní, takže si příznivci motokrosu přijdou opět na své.

Výsledky: MX 50: 1. Ota Bartůněk. MX 65: 1. Roman Maliha. MX 85: 1. Dušan Drdaj. MX 1 HOBBY: 1. Jakub Kobylka. MX 2 HOBBY: 1. Ondřej Švejdík. ČZ-JAWA: 1. Martin Kubík. VETERÁN A: 1. Tomáš Hrdinka. VETERÁN B: 1. Roman Malý. MX 1: 1. Zdeněk Pučálka. MX 2: 1. Karel Smejkal. MX GP: 1. Michal Votroubek.

Autor: Zdeněk Havlík