Sobota dopoledne, na teploměru kolem mínus sedmi stupňů. Na travnaté pláži, kde se v létě povalují rekreanti, zaparkovala auta sponzorů a závodníků. Břeh vodní plochy, vyhledávané často příznivci Petrova cechu, teď lemují stromy obalené jinovatkou jako po dotyku berly Mrazilky.

Na ledu, který narostl přes dvacet centimetrů, od rána pracuje rota pomocníků, kteří s pluhy a košťaty čistí vyznačenou čtyřsetmetrovou dráhu. „Jsme tu od půl osmé,“ hlásí Milan Sáblík starší. Stejně jako rodiče dalších závodníků, kteří se na organizaci podílejí, se až do odpoledne nezastaví.

Po desáté už jsou na ledě desítky diváků, na závodníky na dlouhých nožích se ale čeká skoro do jedenácti.

Program šampionátu? Nejdřív pětisetmetrový sprint, pak patnáctistovka, nakonec tři kilometry. Přepočítáním času na body vyjde pořadí víceboje.

Martina Sáblíková nastupuje hned do první rozjížďky společně s Andreou Jirků. Usmívá se už po sprintové trati. Čas na stopkách se zastavil těsně pod hranicí 43 vteřin, i když čekala výkon o dvě vteřiny pomalejší.

Veškerá pozornost se točí právě kolem dvacetileté šampionky. Mezi jednotlivými rozjížďkami dokonce pózuje pro reklamní účely. Ale jinak rychle odjíždí ke břehu a rychle se schovává do vyhřátého auta.

Když se kolem ní srocuje hlouček novinářů a fanoušků, kteří si chtějí pořídit cennou fotku, začíná led zlověstně praskat. „Dost jsem se lekla,“ vykládala pak drobounká závodnice. Led ale vydržel.

Sáblíková dokola trpělivě odpovídala na otázky televizních, rozhlasových i píšících reportérů, fotografům pózovala i s bruslemi na rukou.

I když bylo o pořádání šampionátu definitivně rozhodnuto až ve čtvrtek, přišlo minimálně kolem pěti set lidí. Jen málokdo ale vydržel až do konce, protože sychravá zima se zakusovala pod kůži. Na zimu si stěžovali i závodníci, kteří na sobě měli jen tenké kombinézy. „Čím se mám zahřát, když svařák nemůžeme,“ pobaveně vykřikoval junior Milan Sáblík.

Specialistka na short track, olympionička Kateřina Novotná, která si po dlouhých letech vyzkoušela závody na dlouhé dráze, si brusle obouvala dokonce naboso. „Bota mi takhle mnohem líp sedí na noze, v ponožkách mě to tlačilo. Zimu na nohy ale vůbec necítím,“ líčila Novotná, která nakonec vybojovala bronz.

Předem bylo jasné, že rekordy padat nebudou. „Třeba dnes jsem jela patnáctistovku asi za 2:12, normálně ji jezdím kolem dvou minut," porovnávala Sáblíková, novopečená mistryně republiky ve víceboji.

„Je to namáhavější. Není to jen ledem, který není ideálně hladký. V určitém momentu jede brusle někam jinam, než na normálním ledě, ale je to dobré na sílu,“ srovnávala Sáblíková. „Občas člověk na něco najede, na rybník mám staré brusle, doma mám schované nové,“ přidává.

Drtivá většina diváků vidí Martinu závodit poprvé. „Vždyť je taková drobná, kde bere tu sílu,“ diví se jedna z divaček.

Diblík Sáblíková vyhrála domácí šampionát s velkým náskokem. Mezi muži ji napodobil její mladší bratr, teprve šestnáctiletý Milan, který prohrál jen na 1500 m s dalším svěřencem kouče Petra Nováka, Pavlem Kulmou.

V polovině ledna už si žďárská rodačka Sáblíková zase bude vychutnávat luxus haly v ruské Kolomně, kde bude obhajovat titul mistryně Evropy ve víceboji. „Přála bych si nějakou medaili," naznačila skromně svůj plán. Ještě předtím odcestuje na soustředění do Itálie.