Bouře lámaly jak větve, tak celé stromy. Hasiči proto měli plné ruce práce a následky řádění živlu museli odstraňovat na desítkách míst. „Za dvacet minut spadlo na stanici Českého hydrometeorologického ústav v Jihlavě-Hruškových Dvorech sedmnáct milimetrů srážek," informoval pozorovatel počasí pro Český hydrometeorologický ústav Petr Janoušek.

Bouře se přehnaly přes Jihlavsko, Pelhřimovsko a Třebíčsko, přičemž v řadě míst způsobily výpadky proudu. „Kvůli silným bouřkám, které se přehnaly přes Vysočinu a jižní Moravu, evidujeme na našem distribučním území zhruba 3 500 domácností s omezením dodávek elektrické energie a devět poruch na vedení vysokého napětí," sdělil mluvčí E.gd Roman Šperňák.

Nedělní brunch se nesl na vlně dobrého jídla, hudby a přátelských setkání.
Brunch ve Žďáře. Farská humna zněla jazzem a voněla dobrotami

Nejhůře v tomto ohledu dopadlo Jihlavsko, kde je bez proudu patnáct set domácnostní. Na Třebíčsku elektřina nejede čtyřem stovkám odběratelů. „Nejčastějšími příčinami poruch jsou pády stromů a větví do vedení a jeho následné poškození. Dodávky se nám daří rychle obnovovat. Ještě v devatenáct hodin jsme evidovali více než 6 500 domácností s omezením dodávek," doplnil Šperňák.

Obavy z tornáda

U Třebíče se pak místní obávali tornáda, neboť na nebi se objevila supercela. „V oblasti na jih od Třebíče se vyskytuje izolovaná supercela. Počítejte hlavně s nárazy větru a kroupami až kolem dvou centimetrů Měla by postupovat dále k JV směrem na Znojemsko," uvedl kolem čtvrté hodiny odpolední na sociálních sítích Český hydrometeorologický ústav.

Živel komplikoval i dopravu. Policejní dopravní web informoval o zhruba desítce dopravních nehod z celého kraje a na Jihlavsku jeden ze spadlých stromů zastavil provoz na železnici. „Začalo to pár hromy v dálce a poté, jak jde vidět na fotografii, se směrem od Jihlavy rychle přihnal obrovský bílý mrak a celá obloha za chvíli zbělela. Začal silný déšť a vítr," uvedla Nikola Novotná z Třebíče.

Napilno měli kvůli bouřkám také hasiči. „V souvislosti s počasím zasahovali hasiči na Vysočině v průběhu pondělního odpoledne a večera u devadesáti událostí,“ informovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Novoroční ohňostroj na žďárském náměstí Republiky.
Ve Žďáře plánují zpřísnit zákaz ohňostrojů. Má platit i na zahradě

Hlášení o prvních událostech začali operátoři linek tísňového volání přijímat po čtvrté hodině odpoledne. V rozmezí od čtvrté do sedmé hodiny vyjeli hasiči v kraji k téměř sedmi desítkám událostí. Podvečer a večerní hodiny byly potom již klidnější. „Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Nejvíce událostí řešili hasiči na Třebíčsku a Jihlavsku. Všechny události se obešly bez zranění,“ popsala Musilová.