Popadané stromy i rozvodněné řeky a potůčky zaměstnávaly hasičské zásahové jednotky. U Krásného se v sobotu večer rozlila řeka Svratka natolik, že zaplavila pole, louky, mostky a silnice.

V průběhu nedělního odpoledne dosáhla druhého povodňového stupně řeka Sázava ve Žďáru nad Sázavou a v Sázavě. V pět hodin odpoledne žďárskou měřící stanicí protékalo 169 centimetrů. Do třetího stupně tak chyblělo pouze jedenáct centimetrů. Voda v řece však začínala kulminovat.

V Novém Městě na Moravě měli hasiči plné ruce práce v neděli. Zasahovali hlavně ve Žďárské ulici, kde se ucpaly kanály a voda neměla volný odtok. Voda, která tekla z polí pod kopcem Šibenice, ničila také zahrádky u rodinných domů.

Rekordní srážky

Tolik vody, jako napršelo v neděli, meteorolog z Nového Města na Moravě Oldřich Pojezný nepamatuje. „Za těch dvaadvacet let, co se hydrometeorologií zabývám, je to největší srážka,“ potvrdil Oldřich Pojezný.

„Během čtyř hodin spadlo 65,8 milimetrů. Když jsem srovnával pozorování dalších stanic na Vysočině, tak to bylo nejvíce,“ dodal.

Živel nešetřil ani dům a zahradu Martiny Sáblíkové.
Povodně odnesla i Martina Sáblíková, uklízet jí pomáhali hasiči či fotbalisté

Odčerpávat vodu ze sklepů museli hasiči i v Nové Vsi u Nového Města na Moravě. „Přišla blesková povodeň, byli jsme povoláni k čerpání na nejvíce zasažených místech,“ uvedl starosta Sboru dobrovolných hasičů Nová Ves u Nového Města na Moravě Libor Zdražil.

Počet výjezdů vysočinských hasičů v souvislosti s počasím překročil v neděli tři desítky. „Nejčastěji hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů. V několika případech odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu,“ sdělila mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Tento dům pomohl zastavit bourání třebíčské židovské čtvrti, která se nakonec stala součástí světového dědictví UNESCO. Na pavlači, kterou nesou takzvané krakorce, dřív fungoval suchý záchod.
Dům se suchým záchodem na pavlači: unikát, co pomohl Třebíči do UNESCO

Nejvíce řádil živel na Žďársku. „V obci Počítky voda zatopila sklepy hned několika domů. V současné době je situace na místě stabilizovaná,“ řekla Musilová s tím, že v Počítkách už voda postupně opadá a hasiči dokončují odčerpávání zatopených sklepů.

V sobotu měli hasiči nejvíce práce na Žďársku a východě Třebíčska, na Náměšťsku. „Před devátou hodinou večer museli hasiči v Jinošově na Třebíčsku kvůli nebezpečně nakloněným stromům nad domy evakuovat jedenáct lidí. Stromy budou odstraněny v průběhu nedělního dopoledne,“ sdělila Musilová.

Čtvrt hodiny po osmé večer dosáhla v Borovnici řeka Svratka třetího stupně povodňové aktivity. Druhého povodňového stupně dosáhla řeka v noci na neděli v Dalečíně.

V Horáckém muzeu i v Horácké galerii si užívali malí i velcí.
VIDEO: Děti nadchla při muzejní noci v Novém Městě kadibudka, dospělé skláři

Kvůli čerpání vody vyjížděli i na Havlíčkobrodsku. V Jihlavě odstraňovali spadlý strom v Antonínově Dole.

Záplavy se nevyhnuly ani Bobrové a Olešinkám

„Z okružní jízdy Moravec - Bobrová – Olešinky - Zvole -Blažkov a Mirošov jsem fotil v Bobrové na soutoku Lučního potoku a Bobrůvky, a potom po toku Bobrůvky do Olešinek,“ popsal své zážitky Petr Broža z Moravce.

„Obrovské množství vody nateklo z polí i do lomu v Mirošově. V Olešinkách začali na betonárně pytlovat písek na ochranu prvního domu od Bobrové, potom to chtěli zrychlit a dovézt písek na místo, ale již bylo pozdě. Za mostkem je padlina a již přes ní nešlo přejet ani se Zetorem. A odjinud se na tento břeh nedalo dostat,“ dodal.