"Přimáčkl ho vůz s uranovou rudou. Báňská záchranná služba transportovala zraněného muže na povrch, pak byl převezen do brněnské nemocnice," řekla žďárská policejní mluvčí Jana Martincová. Podle komise techniků, která místo úrazu prošetřovala, bylo zranění zřejmě způsobeno technickou závadou, doplnila.

Nehoda se stala na 22. těžebním patře, tedy 1100 metrů pod zemí. Horník pracoval u výtahu, kde se posunují vozíky s rudou. "K úrazu došlo při narážení vozů pneumatickým zařízením, kdy plný vůz vyjel z výtahu a převrhl se na tohoto muže," popsala Martincová. Stalo se to kolem 17:30.

Podle informací, které má vedení těžebního závodu Geam, utrpěl horník zlomeninu stehenní kosti. Jeho život by neměl být ohrožen. Pracovník ze Ždárska byl v dole zaměstnán od loňského listopadu, řekl ČTK závodní dolu Pavel Vinkler. Doplnil, že vozík se mohl z výtahové klece uvolnit kvůli tomu, že se tam dostal kámen.

V Rožné funguje poslední uranový důl ve střední Evropě, pracuje tam kolem 500 lidí. Úrazy se při těžbě občas stávají. "Ale loni jsme žádný závažný úraz nezaznamenali," uvedl Vinkler. Koncem roku 2009 v dole tragicky zahynul padesátiletý horník. Neštěstí se stalo při ražbě patrového překopu. Předtím se smrtelný úraz v tomto dole naposledy stal v roce 1994.