Pětačtyřicetiletý muž z Jihlavy si na začátku letošního února chtěl vzít život. Na poslední chvíli mu v tom ale zabránili policisté. Drama se šťastným koncem se začalo odvíjet, když se přítelkyně zoufalce obrátila na policii, že si chce její partner ublížit v restauraci, kde pracoval jako řemeslník. Policisté byli na místě během tří minut. Oknem si všimli, že muž stojí na sedačce a je v pořádku.

„Náhle však seskočil. Na krku měl uvázaný kabel a chtěl se oběsit. Hlídka okamžitě vyrazila dveře. Jeden z policistů muže chytil a vyzdvihl, druhý odřízl kabel, na němž visel," popsal záchrannou akci policejní komisař Daniel Besta z Jihlavy.

Sebevrah, jenž se na svůj čin posilnil alkoholem – v dechu měl 2,25 promile alkoholu, začal kolabovat, a tak mu zachránci poskytli první pomoc. S odstupem času pokus o sebevraždu muž zhodnotil podle jihlavské policejní mluvčí Jany Kroutilové jako hloupost.

„Po několika dnech přišel na obvodní oddělení a policistům, kteří ho zachránili, poděkoval," uvedla Jana Kroutilová.

Příběhy se šťastným koncem

Podobných příběhů se šťastným koncem bylo během letošního i loňského roku na Vysočině několik. V polovině ledna například hasiči zachránili opilého muže v Třebíči. Vyhrožoval, že vyskočí z okna. Záchranáři vyrazili dveře u jeho bytu a našli ho nezraněného.

Úspěchem skončila také pátrací akce po šestačtyřicetiletém muži z Jemnice na Třebíčsku. Na konci dubna si vyšel s matkou na procházku do lesa. Jenže z ničeho nic se od matky odpoutal a zmizel v lese. Hodinu po něm pátralo na dvacet záchranářů se psy. Nalezen byl v kritickém stavu a s řeznými ranami na rukou a krku.

Minulý měsíc si zase náhodný kolemjdoucí všiml muže v jihlavském parku, jak sedí na stromě a kolem krku má opasek. „Svědek se zachoval duchapřítomně, protože okamžitě zavolal policisty a začal s mužem komunikovat. Do příjezdu hlídky se mu podařilo mladého muže přesvědčit, aby ze stromu slezl na zem," vyzdvihl reakci svědka komisař Besta.

Častěji si sáhnou 
na život muži

Bohužel, mnohem víc pokusů o sebevraždu skončilo tragicky. V loňském roce se rozhodlo pro dobrovolný odchod ze života násilným způsobem osmasedmdesát lidí, což je o dvacet případů víc než v roce 2010.

O život přišlo loni sedmašedesát mužů a jedenáct žen. Nejvíc sebevražd (24) se stalo na Třebíčsku. Byl mezi nimi i otec ze Zašovic, kde se stal jeden z nejtragičtějších případů loňského roku. Muž nejprve zabil svou nezletilou dceru a pak se oběsil. Několik měsíců předtím navíc v téže rodině zemřel za podivných okolností pětiletý chlapec.

Nejméně sebevražd (11) se odehrálo na Havlíčkobrodsku.

Nejčastěji se lidé oběsili, zastřelili, skočili z výšky, utopili se nebo se otrávili plynem. V šestapadesáti případech šlo o lidi starší čtyřiceti let, sedmnácti bylo mezi padesáti a šedesáti lety. Život si brali i mladí lidé do dvaceti let. Těch bylo sedm.

„Člověk se sebevražednými sklony je v počátečních stadiích zpravidla utrápený a na první pohled s ním není něco v pořádku. Začíná se izolovat od okolí, stahuje se do sebe a ztrácí dřívější zájmy. Tento stav ale může vystřídat pocit úlevy, když dospěje k rozhodnutí svůj život ukončit," řekla policejní psycholožka Soňa Ludvíková. Podle ní se náznaky sebevražedného jednání nevyplatí podceňovat nebo ignorovat.

Podle policejních analytiků si pro sebevraždu zvolili lidé nejčastěji pondělí. Nejméně případů pak bylo v úterý. Mezi nejhorší měsíce patřil únor a červenec, naopak nejméně případů bylo v prosinci.