Při nakládání deseti kusů dobytka nečekaně přeskočil 127 centimetrů vysokou bočnici nakládací rampy a rozběhl se do areálu zemědělského družstva. Když se zaměstnanci snažili vystresované zvíře nahnat zpět do ohrady, napadl býk čtyřiapadesátiletého Jaroslava D., kterého srazil na zem a způsobil mu těžká zranění. „Muž měl mnohočetná poranění po celém těle. V kritickém stavu byl převezen do jihlavské nemocnice," uvedla ředitelka krajské záchranné služby Vladislava Filová. Zraněný muž nakonec v nemocnici zemřel.

Vystresovaný a rozzuřený býk po útoku na ošetřovatele skotu utekl a hrozilo nebezpečí, že se dostane do centra obce a napadne někoho dalšího. „Do areálu družstva okamžitě vyjela policejní hlídka a veterinář. Před osmou hodinou se podařilo býka za pomoci uspávací střely dostat pod kontrolu. Nikdo další zraněn nebyl," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Kriminalisté místo tragédie zadokumentovali a nařídili soudní pitvu mrtvého ošetřovatele. Ten býka dobře znal, protože ho chodil pravidelně krmit. Podle inspektora na bezpečnost práce Jiřího Mourice byl problém v tom, že se zvíře dostalo do situace, kdy se cítilo ohrožené. „Zaměstnanci udělali uličku z traktorů a snažili se býka zahnat do bezpečí. Shodou nešťastných náhod to bylo blízko místa, kde u stroje pracoval napadený muž. Ten zřejmě situaci podcenil a už nestačil zareagovat a zvíře ho přimáčklo ke stroji," popsal Jiří Mouric z Oblastního inspektorátu práce (OIP) v Jihlavě.

Inspektor Deníku řekl, že na události s největší pravděpodobností nenese vinu třetí osoba ani nebyla porušena pravidla bezpečnosti práce. Policie přesto případ musí prošetřit. „Zahájili jsme úkony pro podezření ze spáchání trestného činu usmrcení z nedbalosti," podotkla Jana Kroutilová.

Vedení družstva se nechce k případu vyjadřovat. „Byla to nešťastná náhoda a obrovská tragédie. Jsme všichni smutní, že se to stalo. Je nám to hrozně líto," vyjádřila se za družstvo Marie Chalupová.

Útoky zvířat jsou obvykle hrozivé

Na Vysočině nejde o první případ, kdy býk napadl svého ošetřovatele. V únoru 2008 napadl půltunový býk tehdy čtyřiadvacetiletého Václava Soukupa na statku Novotnův Dvůr u Svatého Kříže na Havlíčkobrodsku. Soukup útok býka přežil, ale jeho kolegu, který se zvířaty pracoval třicet let, zvíře udupalo. „Když jsem ležel na zemi a nade mnou stála ta hora masa, myslel jsem na to, že zemřu," svěřil se tehdy se svými pocity pro Deník Václav Soukup z Havlíčkova Brodu.

V srpnu 2005 napadl býk jednoho ze zaměstnanců družstva v Litohoři na Třebíčsku. Jednatřicetiletý muž skončil v nemocnici s podezřením na vnitřní zranění.

Jednašedesátiletého ošetřovatele skotu napadl býk také ve stáji družstva Hořice na Pelhřimovsku v listopadu 2007. Muž skončil v nemocnici s poraněným hrudníkem. Rozzuřené zvíře zahnal jiný zaměstnanec družstva.