Podle policejních statistik nehodovost našich seniorů každoročně vzrůstá, a to i přesto, že ve věku 60, 65 a od 68 let každé dva roky musí řidiči povinně na lékařskou prohlídku, která by měla zaručit jejich způsobilost k řízení motorového vozidla.


Jedná se však o vyšetření pouze zdravotní, psychotesty, které by mohly odhalit například sníženou schopnost reflexního jednání, bohužel chybí.
„Stanovené prohlídky jsou z lékařského hlediska v tomto věku málo časté, navíc psychický stav jakéhokoli člověka v rámci praktického zdravotního vyšetření není možné zjistit,“ uvedli shodně dotázaní praktičtí lékaři z Vysočiny.


Nejhorší je to v létě


Nejvíce kolizí se seniory můžete podle dostupných statistik dopravních inspektorátů zažít paradoxně v létě, jelikož přes zimu mají svá auta uskladněná v garážích a celou zimu vyčkávají, až opadne sníh, aby mohli vyrazit jako sváteční jezdci na chalupu, nákup či návštěvu lékaře.


„Pokud člověk nejezdí pravidelně, reflexy bývají zpomalené a reakce na situace v silničním provozu neadekvátní. Nebezpečným faktorem u lidí ve věku nad 60 let je především jejich zdravotní stav. V letních měsících dosahuje teplota velmi vysokých hodnot, v jejichž důsledku dochází k únavě, která vede k nepozornosti a zpomaleným reflexům. U starších osob může zapříčinit i náhlou srdeční příhodu, omdlení či náhlou nevolnost,“ shodli se praktičtí lékaři.
Nejčastější příčinou nehod starších motoristů je podle policie nedání přednosti v jízdě. Právě tento faktor se stal loni v březnu osudným mladému řidiči motocyklu v Jihlavě.


„K nehodě došlo před sedmou hodinou večer na křižovatce ulic Rantířovská a Žižkova. Čtyřiaosmdesátiletý řidič vozidla Škoda Octavia jel z vedlejší silnice na ulici Žižkova a odbočoval směrem do centra. V tu dobu přijížděl po hlavní silnici motocykl Honda a došlo ke střetu. Třiatřicetiletý řidič motocyklu svým zraněním na místě podlehl,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová. Řidič vozidla byl obviněn ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.


„Lidé by měli jezdit do doby, dokud jsou po zdravotní stránce v pořádku a cítí se na to. Já jsem si na stáří koupil nové auto a jezdím naprosto v pohodě. Opatrněji, ale svěže. Musíme hlavně předvídat,“ vyjádřil svůj názor sedmašedesátiletý jihlavský důchodce Petr Musil.

Nehody seniorů

Jihlavsko  23
Havlíčkobrodsko 21
Třebíčsko 21
Žďársko 24
Pelhřimovsko 24

Vysočina 113

Zdroj: Policie ČR/rok 2009

MICHAL SLAVÍK