Letos se v kraji stalo rovných padesát nehod s účastí chodců. V jedenácti případech jsou přitom podezřelí ze zavinění nehody zrovna chodci. „Dva chodci při nehodě zemřeli, šest jich utrpělo těžké zranění a 38 se zranilo lehce. Pouze čtyři chodci vyvázli z dopravní nehody bez zranění,“ okomentovala stav policejní mluvčí Dana Čírtková. Za celý loňský rok se přitom stalo 81 dopravních nehod s účastí chodů, pět osob při nich zemřelo. Bylo to méně než o rok dříve.

Ilustrační foto.
Rychlost, alkohol, drogy. Policisté na Vysočině dali řidičům čtyři sta pokut

Nehodám za snížitelné viditelnosti přitom lze účinně předcházet důsledným dodržováním pravidel. Mezi ně patří využívání chodníku a tam, kde není, jít po levé straně vozovky. V takovém případě ale mohou jít maximálně dva vedle sebe a když je špatně vidět, musí jít za sebou. „Tou nejzákladnější povinností je užití reflexního prvku při nedostatečné viditelnosti. Jde o povinnost,“ připomíná pak Čírtková. S reflexními prvky je chodec vidět až na vzdálenost dvě stě metrů a řidič tak má čas adekvátně zareagovat. Chodci bez reflexních prvků mohou dostat pokutu až dva tisíce korun.

Pokud je pak chodec do padesáti metrů od přechodu, musí silnici přecházet po něm. Ani na něj ale nesmí vstoupit bezprostředně před přijíždějícím autem. „Chodci musí být také velice opatrní při přecházení nebo přebíhání silnice v místech, kde není vyznačený přechod pro chodce. Je důležité se dostatečně rozhlédnout a přesvědčit se, že mohu silnici bezpečně přejít,“ uzavřela mluvčí.

Statistika dopravní nehodovosti chodců v Kraji Vysočina v roce 2021 (do 30.8.)

Územní odbor Celkem nehod Usmrceno Těžce zraněno Lehce zraněno
Pelhřimov 3 0 0 3
Havlíčkův Brod 9 0 0 9
Jihlava 16 1 3 11
Třebíč 10 0 2 6
Žďár nad Sázavou 6 0 0 6
Dálniční oddělení Velký Beranov 6 1 1 3
Kraj Vysočina 50 2 6 38