Při šetření dopravních nehod na silnicích Žďárska se takto provinilo hned sedm osob. O čtyři více než v zářijových dnech loňského roku.

„Toto nelichotivé číslo se dostalo společně s tím červencovým na přední místo statistik co do počtu nehod ovlivněných požitím alkoholu před jízdou," upozornila žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Nejvyšší hodnota, 2,53 promile, byla zjištěna u čtyřicetileté ženy.

Ta havarovala 16. září s peugeotem ve Lhotce. Poté, co ve směru od Vysokého nezvládla prudkou pravotočivou zatáčku, přejela do levé části vozovky, narazila do odrazového zrcadla a skončila v oplocení domu. Zraněna nebyla, na místě jí byl zadržen řidičský průkaz a zakázána další jízda. Způsobená hmotná škoda byla nejméně 34 tisíc korun.

Za nehody na vozovkách mohli jako viníci rovněž chodci posilnění alkoholem.

„Do jízdní dráhy řidiče Škody Felicie v Bystřici nad Pernštejnem vstoupil 27. září krátce před devatenáctou hodinou náhle z pravého silničního příkopu jednačtyřicetiletý muž. I když šofér brzdil a strhnul řízení, chodce zachytil bokem vozidla. Ten byl s lehkým zraněním převezen do brněnské nemocnice," uvedla jeden příklad za všechny policejní mluvčí Martincová.

Dechová zkouška u motoristy byla negativní, zkouška u druhého účastníka nikoliv. Chodec nadýchal 1,78 promile.

V září se stala také jedna tragická havárie u Nového Města na Moravě, při které zemřel teprve šestnáctiletý mladík na motocyklu. U šestadvacetiletého šoféra dodávky byl policisty zjištěn alkohol v dechu, a to 0,63 promile.

Pro přísnější tresty za řízení v opilosti se vyslovili Deníkem oslovení lidé. „My Češi jsme moc tolerantní ke všemu, co s alkoholem souvisí. Jsem pro přísnější tresty za řízení v opilosti," nechala se slyšet Veronika Smažilová ze Žďáru nad Sázavou. Podle svých slov se už několikrát osobně setkala s řidiči, kteří konzumovali pivo i domácí pálenku, následně usedli za volant auta, jako by nic odjeli domů a riskovali nejen svůj život, ale také život jiných lidí.

Jak se alkohol za volantem trestá? Od 0,3 až do jedné promile jde o přestupek s pokutou ve správním řízení od 2500 do 20 tisíc korun a zákazem řízení na šest měsíců až rok. Od více než jedné promile jde o trestný čin, hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti na jeden až dva roky.

„Bohužel, žádný trest život, nebo zdraví lidem, kteří o ně díky opilci za volantem přišli, nevrátí," řekl v anketě Deníku Jaroslav Král.

Ze zveřejněných zářijových policejních statistik dále vyplývá, že čtyři účastníci karambolů byli převezeni s těžkými zraněními do nemocnic, vloni byly těžce zraněny osoby tři. Naopak klesl počet lidí s lehkým zraněním. Zdravotníci ošetřili 26 lidí, což je v porovnání s loňským zářím o třináct osob méně.

Celková škoda způsobená srážkami vozidel je vyčíslena na 3,2 milionu korun, přičemž nehod se škodou přes sto tisíc korun zadokumentovali žďárští dopravní policisté celkem pět. Výjimkou ovšem nejsou ani milionové částky. Například osmadvacetiletého muže přišel koncem uplynulého měsíce náraz do stromu Audi A7 u silnice spojující obce Nové Dvory a Nížkov přes 1,2 milionu korun.

Celkem 11 řidičů se pak v září dostalo do situace, kdy se snažili vyhnout lesní zvěři na silnici.