Patnáctiletou dívku tehdy po šesté hodině ráno na přechodu pro chodce srazil řidič Zdeněk Doležal, jedoucí od Náměště nad Oslavou. Když se jí snažil poskytnout první pomoc, narazila do nich Ivana Lišková, jedoucí ve směru od Brna. Dívka zemřela v nemocnici na následky plicní embolie. Zdeněk Doležal utrpěl vážná zranění po celém těle. Dodnes má zdravotní problémy.

Jak je možné, že si Ivana Lišková nevšimla klečící postavy nad zraněnou dívkou uprostřed silnice, když se svědci shodli na tom, že v místě nehody bylo sice šero, ale nebyla mlha ani namrzlá silnice? Navíc je před místem nehody rovinka a řidička podle svědka jela rychlostí kolem 50 kilometrů v hodině.

Oslněná světlomety?

„Muž s dívkou byli za světelným úhlem stojícího auta, které dívku srazilo a pak i oslňovalo mou klientku. Nemohla je vidět a podle mne se nedopustila ani nedbalostního zavinění," hájí svou klientku advokát Martin Klimo. Na tuto verzi nechal vypracovat znalecký posudek. „Proč je přehlédla, to může říct jen obžalovaná, zřejmě se dostatečně nevěnovala řízení. I kdyby byla viditelnost snížena, tak musí přizpůsobit jízdu tak, aby mohla na nečekanou překážku včas zareagovat," míní třebíčský státní zástupce Zdeněk Špaček.

Ivana Lišková, která pracuje jako asistentka ředitele rapotické věznice, usedla na lavici obžalovaných sama. Zdeněk Doležal byl za sražení dívky pravomocně odsouzen už v loňském roce. Dostal tříletou podmínku a tři roky nesmí sednout za volant. Ivaně Liškové hrozí za smrt dívky a zranění Doležala až šest let vězení.

Obžalovaná včera využila svého práva a odmítla vypovídat. „Je mi to hrozně líto a moc mne to bolí," pronesla u soudu Ivana Lišková. Očitým svědkem nehody byl Zdeněk Strašák. Soudu podrobně popsal, jak přijel k nehodě ve chvíli, kdy Doležal poskytoval dívce první pomoc. „Přicházel jsem k nim a periferně jsem viděl, jak se k nám blíží auto. Nezpomalovalo a na poslední chvíli jsem uskočil," popsal Zdeněk Strašák. Ivana Lišková přejela dívku a Zdeňka Doležala vláčela několik metrů pod autem. Podle lékařů mohla dívka žít, kdyby ji srazilo pouze jedno auto. Dva nárazy už pro ni byly smrtelné.

Zdeněk Doležal včera u soudu vystupoval jako svědek a poškozený. Po Liškové požaduje odškodné přes 414 tisíc korun. Zdravotní pojišťovna nárokuje přes 228 tisíc korun a rodina dívky požaduje přes 790 tisíc korun. Soudce Jaroslav Krátký včera hlavní líčení odročil na červen, kdy budou slyšeni znalci.