Za své jednání však mohl dostat až čtyři roky za mřížemi.

Luboš Dočkal minulý rok v srpnu projel na červenou u Ústředního hřbitova v Jihlavě, konkrétně křižovatkou ulic Žižkova a U Cvičiště. Protože se ale právě rozsvítila zelená na semaforu pro chodce, vkročil do silnice čtyřletý chlapec, kterého Dočkal v bílé dodávce smetl. Chlapec čekal na přechodu se svou babičkou, do silnice však vstoupil sám. Jeho babička dodávku zahlédla, ale už nestačila zareagovat. Chlapec skončil na kapotě auta a poté tři metry za přechodem. Nehodu přežil, ale půl roku se léčil v nemocnici, kde ležel se zhmožděním mozku, zhmožděním obou plic, zlomeninou klíční kosti, čtyř žeber a pneumotoraxem. „Když se vezme 
v potaz, jaká měl ten kluk těžká zranění, je skoro zázrak, že to přežil," poznamenal u soudu k případu státní zástupce Miroslav Novák.

Přestože však Dočkalova nedbalost za volantem vedla k nehodě, a byl mu později kvůli zdravotní nezpůsobilosti odebrán řidičský průkaz, neváhal za volant sednout znovu. Policie ho při řízení přistihla dvakrát. 
V jednom z případů dokonce stál v zákazu stání, čímž porušil pravidla silničního provozu. Své chování u soudu obhajoval tak, že se mu zdálo, že se navrácení řidičského průkazu zbytečně protahuje. Soudce Vladimír Sova však poznamenal, že je evidentní, že Dočkal má 
s dodržováním pravidel problém, proto mu zakázal po čtyři roky řídit.

„Obžalovaný tvrdí, že ho srážka s dítětem psychicky rozhodila, že z toho má problémy dodnes, ale poté znovu sedne za volant, čemuž nerozumím. Navíc policii nahlásil, že řidičský průkaz

ztratil, což pravdivé není. Je zřejmé, že zdravotní způsobilost neměl takovou, aby mohl řídit motorové vozidlo, bylo o tom rozhodnuto magistrátem a obviněný měl toto rozhodnutí respektovat," pronesl Sova.

Dočkal projevil nad svým jednáním lítost, což mu zřejmě ulehčilo. Polehčující mohl být i jeho psychický stav.

Dočkal u soudu doznal, že má bipolární poruchu a trpí depresemi, nesoustředěností, stavy úzkosti a dalšími psychyckými poruchami. I proto soudce shledal, že je nezpůsobilý k řízení.

Problémy za volantem měl Dočkal ale ještě před nehodou. „Obviněný projevil lítost nad svým jednáním. Jeví se mi jako lítost nefalšovaná a vidím, že dodnes má z nehody špatné pocity. Na druhou stranu mu přitěžuje sedm záznamů v kartě řidiče, mezi nimiž jsem našel i další záznam za jízdu na červenou," poznamenal státní zástupce Novák.

Dočkal však první jízdu na červenou popřel. Jezdil prý tehdy s taxi-službou, která mu údajně měla přestupek neprávem přiřknout.

Protože Dočkal nebyl dosud soudně trestán, navrhl státní zástupce úhrnný trest při polovině horní hranice, která byla čtyři roky, a zákaz řízení na čtyři roky. Dočkal byl shledán vinným jak z přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, tak 
z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Kromě toho, že Dočkalovi hrozí dvacet měsíců za mřížemi, je povinen uhradit matce čtyřletého hocha, kterého na přechodu srazil, patnáct set korun jako odškodné za zničené oblečení. Jak ale soudce Sova poznamenal, jedná se o částku spíše symbolickou.

IVANA HOLZBAUEROVÁ