V jednom případě šlo o nehodu z loňského podzimu na Pelhřimovsku. Osmatřicetiletá matka se rozhodla spáchat sebevraždu. Na koleje tehdy vzala i své nezletilé dítě. Žena srážku s vlakem na trase Tábor Pelhřimov nepřežila.
Dítě sice po střetu s vlakem utrpělo těžká zranění, ale přežilo. Případ vyšetřují krajští kriminalisté z oddělení vražd. Ti mají podezření, že matka chtěla zabít nejen sebe, ale i své dítě, a případ vyšetřují pro podezření z pokusu o vraždu.
Druhá nehoda, při níž se vlak střetl se dvěma lidmi, se stal 9. září v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku. Trať tehdy procházela rekonstrukcí. Ve stanici Vlkaneč se uvolnily vagony s nákladem starých kolejí a ty během osmikilometrové cesty srazily dva železniční dělníky. Jeden nehodu nepřežil. „Okolností této mimořádné situace stále prošetřujeme," uvedl včera mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.
Na konci roku byla v kolejišti v Novém Městě na Moravě nalezena mrtvá žena. Podle policie zemřela po střetu s vlakem. V tomto případě požádala policie o spolupráci i svědky, aby pomohli s identifikací ženy. To se nakonec podařilo.
„Od lidí jsme dostali několik poznatků. Na jejich základě se nám podařilo zjistit, že šlo o osmašedesátiletou ženu ze Žďárska, která s největší pravděpodobností spáchala sebevraždu," sdělila mluvčí krajského policejního ředitelství Dana Čírtková.
V prosinci zemřel po střetu s vlakem i muž, kterého srazil vlak den před Štědrým dnem v Sázavě u Žďáru. Tělo mrtvého muže objevil v kolejišti strojvedoucí jiného projíždějícího vlaku. Podle informací z Drážní inspekce se zatím nepodařilo zjistit, jaký vlak a za jakých okolností muže srazil.
V úterý 15. září srazil vlak muže na širé trati ze Žďáru nad Sázavou. Muž nehodu nepřežil. Podle záchranářů utrpěl zranění neslučitelná se životem. Podle Martina Drápala se muž pohyboval v místě veřejnosti nepřístupném, kde to zákon zakazuje.
V letních měsících se odehrály dva střety nákladních vlaků s osobami, které nehodu jako zázrakem přežily. Jeden se stal nedaleko v Luk nad Jihlavou 19. srpna a druhý 18. července u Okrouhlice na Havlíčkobrodsku. Podle informací Drážní inspekce šlo ve druhém případě o muže, který se pokusil spáchat sebevraždu.
Policisté také prověřovali okolnosti úmrtí čtyřiasedmdesátiletého muže, který 13. července zemřel po střetu s vlakem na trase mezi Chotěboří a Ždírcem nad Doubravou. Nehoda se stala kolem půl čtvrté odpoledne. Podle zjištění policie na jeho smrti nenese vinu žádná třetí osoba a případ byl uzavřen jako sebevražda.
První loňský tragický střet vlaku a člověka se stal 22. června v Jihlavě. V kolejišti bylo tehdy nalezeno tělo třicetiletého muže. Pitva potvrdila, že zemřel na následky střetu s vlakem. Policie nakonec případ uzavřela také jako sebevraždu.
V roce 2015 se na železničních přejezdech v Česku událo celkem 164 střetnutí. I když se podle Martina Drápala jedná o nejnižší počet od roku 2003, následky jsou poměrně tragické: zahynulo 32 lidí a dalších 135 utrpělo zranění.
„Současně se zvýšil průměrný počet nehod, při nichž zemřel člověk, a to z úmrtí při každé čtvrté nehodě v roce 2014 na úmrtí průměrně při každé páté nehodě. I tak je tento průměr druhý nejhorší v historii Drážní inspekce. Dosud nejpříznivějším v tomto ohledu byl rok 2013, kdy průměrně zemřel člověk při každém osmém střetnutí na železničním přejezdu. Počet sebevražd pak činí 45 procent všech případů střetů s lidmi," konstatoval Martin Drápal z Drážní inspekce.