Za necelý měsíc to bude rok od největšího kolapsu na dálnici D1 v její historii, kdy se na Vysočině srazilo 116 aut. Policie za celou dobu vyšetřování obvinila jediného řidiče kvůli jedné z nehod, při které se těžce zranil řidič sypače. Z ublížení na zdraví je obviněný třiašedesátiletý Miroslav Fiala z Ivančic na Brněnsku. Bude tak možná jediným řidičem, který kvůli největšímu kolapsu na dálnici skončí před soudem.

„Obviněný řidič nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu silnice. Nestačil zareagovat na oranžový maják sypače před ním a postupně narazil do dalších několika aut. Jedno z nich pak přimáčklo šestatřicetiletého řidiče, který utrpěl těžká zranění nohou,“ vysvětlila důvod obvinění jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Jenže Fiala, který řídil služební Škodu Octavii, se brání, že žádný maják na nákladním autě puštěný v době nehody nebyl a srážka se odehrála jinak, než tvrdí policie. „Mám dojem, že je to bouda, kterou na mě ušila policie. Na dálničním oddělení ve Velkém Beranově jsem například podepsal protokol. Když jsem později požadoval jeho kopii, dali mi ji nepodepsanou,“ tvrdí Fiala, kterému hrozí až pět let vězení.

Řidič se brání

Proti trestnímu stíhání Fiala podal stížnost. Tu mu ale Okresní státní zastupitelství v Jihlavě zamítlo. „Fiala kvůli rychlosti, kterou nepřizpůsobil povětrnostním podmínkám, nestačil včas zastavit za kolonou aut. Nereagoval ani na výstražná světelná znamení sypače a narazil postupně do několika dalších aut. Přitom jedno z nich přimáčklo jiného řidiče mezi auta. Muž se vážně zranil a do konce loňského května byl v pracovní neschopnosti,“ vysvětlil náměstek okresního státního zástupce Miroslav Novák v zamítnutí stížnosti.

Další dvě nehody vyšetřují policisté v Havlíčkově Brodě. Obě byly součástí největší hromadné srážky na 100. kilometru ve směru na Prahu. Při jedné z nich se těžce zranili dva lidé v autobuse. V tomto případě ale policie viníka nenašla a nehodu na konci loňského prosince odložila.

„Řidiči tehdy udělali všechno, co mohli, aby se srážce vyhnuli, ale neměli jinou možnost, protože před sebou měli skrumáž nabouraných aut a nebylo kam odbočit. Nepodařilo se prokázat ani to, že by jeli nepřiměřenou rychlostí,“ zdůvodnila odložení případu dozorující státní zástupkyně Marcela Jiráková.

Zbývá tak najít viníka nehody, při níž se těžce zranil cizinec v osobním autě. Policie zatím kvůli této újmě na zdraví nikoho neobvinila. „Objasňování nehody je velmi složité a zdlouhavé, protože někteří účastníci jsou cizinci ze Slovenska a Rakouska. Musejí být vypracovány další znalecké posudky,“ podotkla Jiráková.

Největší dopravní nehoda na D1 se stala 20. března 2008. Na Vysočině se tehdy srazily stovky aut. Nejvážnější nehody se staly mezi 100. a 126. kilometrem. Šest lidí se zranilo těžce a na dálnici uvízlo na dvacet tisíc motoristů a cestujících.

„Každý nese vinu. Na krk to ale hodili jen mně.“

Miroslav Fiala tvrdí, že není hlavní viník největší hromadné nehody v historii České republiky. Srážku mu připomíná jizva na hlavě.

Třiašedesátiletý Miroslav Fiala z Ivančic na Brněnsku se loni dvacátého března dopoledne vracel ze služební cesty do Jihlavy. Nedojel. Zastavila ho hromadná nehoda desítek aut na dálnici D1. Stejně jako dalších více než dvacet tisíc lidí, kteří na nejfrekventovanější dopravní tepně zůstali uvěznění. Fiala možná bude za nehodu pykat jako jediný z nich.

„Za svůj život jsem vystřídal minimálně deset aut a najel půl druhého milionu kilometrů bez nehody. Tehdy jsem opravdu havaroval, ale nevím, proč bych měl na obrovské nehodě nést vinu jako jediný. Tu má přece každý. Ale jen mně to hromadné neštěstí chtějí hodit na krk,“ říká řidič Škody Octavia se smutkem v očích. Zážitky z nejhorší hromadné havárie v historii dálnice si vybavuje, jako by se stala včera.

Černý Zelený čtvrtek

Loňský dvacátý březen vycházel na Zelený čtvrtek. Obloha byla od rána zatažená a krátce po deváté dopoledne začal padat sníh. „Na dálnici ho byly asi tři centimetry. Když jsem vjížděl do míst, kterým se říká Na Řehořově, snížil jsem rychlost na sto kilometrů v hodině. K nehodám tam dochází často. Jel jsem v levém jízdním pruhu a najednou se přede mnou objevil stojící sypač. Vůbec neměl zapnuté oranžové majáky. Viděl jsem ho na poslední chvíli a snažil jsem se zabrzdit. Při tom jsem se střetl s avií, která jela v pravém pruhu. Přetočil jsem se a zadní částí auta jsem narazil do sypače,“ popisuje Fiala nehodu.

Srážka se sypačem byla to nejmenší. Tvrdší střet měl teprve přijít. „Asi pomohl ten nahoře. Snažil jsem se rychle dostat z auta. Odepínání bezpečnostních pásů mi trvalo asi tři vteřiny, když do mě narazila modrá felicia. Okamžitě na to reagovaly airbagy, které vystřelily a já si rozbil hlavu o sluneční clonu. Ani ne dvě vteřiny poté do nás narazil kamion s návěsem. Přestože mně tekla z hlavy krev, vypotácel jsem se ven, abych nezůstal v hromadě šrotu,“ vzpomíná Fiala na osudný den. Ještě na něj má památku v podobě čtrnácticentimetrové jizvy od tržné rány na hlavě. Tu mu chirurgové v Jihlavě sešili osmnácti stehy.

Z místa nehody odvezli Fialu záchranáři rovnou do nemocnice. S policií se tehdy vůbec nepotkal. O to větší šok ho čekal, když mu přišlo předvolání k výslechu. Na něm se dozvěděl, že hromadnou nehodu zavinil. „Tím spáchal trestný čin ublížení na zdraví. Při nehodě těžce zranil řidiče sypače, který si zlomil ruku a pohmoždil nohy. Jeho léčba trvala od dvacátého března až do konce května 2008. To je nutné chápat jako těžká újma na zdraví,“ píše policejní komisař Gustav Pokorný z jihlavského policejního ředitelství.

Zaplatí škody?

Kromě trestního stíhání čelí Fiala i riziku, že zaplatí škodu na havarovaných autech. Ta by dosahovala statisíců korun. „Mám dojem, že je to bouda, kterou na mě ušila policie. V dálničním oddělení policie ve Velkém Beranově jsem například podepsal protokol. Když jsem později požadoval jeho kopii, dali mi ji nepodepsanou,“ tvrdí Fiala.

Dlouholetý řidič prý bude s úřady a justicí bojovat. Už teď navrhl policii v okrese Brno-venkov, aby ke kauze nechala vypracovat znalecký posudek z oboru dopravy. Fiala kromě toho chce, aby experti posoudili i zranění řidiče posypového vozu. „Nikde jsem ho totiž při havárii neviděl. Proto by někdo měl prozkoumat, zda si zranění způsobil přímo kvůli nehodě. Jsem si jistý, že v autě neseděl. A jestli běhal po dálnici a na zasněžené silnici upadl, mohl si ruku zlomit sám,“ zdůrazňuje Fiala.

Stíhaný muž na řízení nezanevřel. Za volantem strávil desítky let a doufá, že ho spousta dalších čeká. „Havárii bych nezabránil, ani kdybych chtěl. Nefungoval ABS a v autě jsem se cítil spíš jako na jachtě na otevřeném moři. Nedalo se vůbec uřídit,“ uzavírá Fiala, kterému hrozí až pět let vězení.

Roman Martínek, Pavel Mokrý