„Obecně lze říci, že v čase letních měsíců evidujeme nárůst dětských úrazů o deset až patnáct procent oproti ostatním měsícům. Vyjma lyžařské sezóny,“ potvrdila trend ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočiny (ZZS KV) Vladislava Filová.

„Je to logické, protože děti tráví hodně času v přírodě a věnují se různým aktivitám mnohem více než obvykle,“ poznamenala dále Filová.

A k jakým zraněním dochází nejčastěji? Především k těm způsobené pády, takže se jedná o povrchová poranění hlavy, otřesy mozku a zlomeniny horních anebo dolních končetin. Rizikovou skupinou jsou podle vyjádření Filové především děti předškolního věku. „Jde o různé pády spojené s poraněním hlavy nebo popáleniny. Další rizikovou skupinou jsou dospívající, kde jde nejčastěji o úraz následkem sportovních aktivit jako je cyklistika, jízda na koni a adrenalinové sporty,“ dodala ředitelka ZZS KV Vladislava Filová.

Více práce mají během prázdninových dnů doktoři v Nemocnici Nové Město na Moravě. Tamním urgentním příjmem projde momentálně podle slov tiskového mluvčího nemocnice Petra Hladíka o dvacet pacientů denně více než v jiných měsících roku. Zatímco v červnu se lékaři zabývali 80 až 100 pacienty denně, v červenci začíná spodní hranice na stovce. „Maximum je zatím 117 ošetřených pacientů za den,“ konstatoval mluvčí Petr Hladík s tím, že mezi nemocnými je hodně rekreantů.

„Co se týká poranění u dětí, je jich více. Velkou roli v jejich počtu mají úrazy způsobené na letních táborech. Ale nejen ty. Často k nám chodí také s klíštětem, výjimkou nejsou ani alergické reakce po bodnutí hmyzem,“ vyjmenoval obtíže malých pacientů Hladík.

Jak umí letní úrazy nabourat prázdninové radovánky a plány na dovolenou, zjistila letos Marta Žáková ze Žďáru nad Sázavou. Doma má dva kluky ve věku devět a pět let. „Natlučená kolena a modřiny jsem už přestala počítat, to je na denním pořádku. Naposledy jsme byli v nemocnici se zlomeným zápěstím, a to jsem byla přímo u toho, když se to Kubíkovi na kole přihodilo,“ poznamenala pětatřicetiletá maminka.

Mladší Matěj se zase na začátku prázdnin houpal na židličce, převrátil se a zlomil si zub. „I když má člověk dítě pod dozorem, jsou to chvilky, které neuhlídáte, a pak zažijete krušné chvíle do doby, než jsou děti zase v pořádku,“ dodala Žáková.

Na to, aby rodiče svým dětem věnovali o prázdninách patřičnou pozornost, upozorňují i policisté. Vzhledem k množství volného času, které mají, se zvyšuje riziko zranění a nebezpečným situacím je nutné co nejvíce předcházet. „Rodiče by měli mít vždy přehled o aktivitách, kterými se jejich dítě o svém volném čase zabývá. Zvláště ti starší bývají mnohdy bez dohledu dospělé osoby a to s sebou nese riziko, že se dostanou do nebezpečných situací, při nichž může být ohroženo zdraví a někdy i život mladých lidí,“ nabádá policejní mluvčí Jana Kroutilová.