V rámci dopravně bezpečnostní akce policisté na Vysočině zkontrolovali 383 vozidel a zjistili 124 přestupků, za které na místě uložili 123 pokut. „Celkem 52 přestupků se týkalo překročení nejvyšší povolené rychlosti, osm držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení a například 24 nepoužití bezpečnostních pásů,” uvedla mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková.
Pokud je v drtivé většině dostávali řidiči osobních automobilů, jen pěti přestupků se dopustili motocyklisté, tři motorkáři ale na Vysočině v neděli nepříjemně bourali. Těžké zranění utrpěl například zahraniční jezdec na 129. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. „Motocyklista jel s podhuštěnou zadní pneumatikou a po jejím defektu havaroval,” uvedla Dana Čírtková.
Zraněnému motorkáři poskytli první pomoc svědci nehody. Padesátiletého cizince s těžkým zraněním nakonec transportoval vrtulník do nemocnice v Brně.
Do nemocnice v Brně musela záchranka odvézt také motocyklistku, která havarovala na silnici II/152 nedaleko Hrotovic na Třebíčsku. Nepřizpůsobila rychlost jízdy a po projetí levotočivé zatáčky sjela s motocyklem do příkopu.
Z dlouhodobých statistik dopravní nehodovosti na Vysočině vyplývá, že v případě dopravních nehod motocyklistů je ve dvou třetinách z nich viníkem právě motorkář. „V loňském jsme vyšetřovali dopravní nehody, na nichž mělo účast celkem 141 motocyklistů a v 95 případech motocyklisté nehodu zavinili. V roce 2021 havarovalo v našem kraji 133 motocyklistů a 83 nehodu zavinilo,” konstatovala mluvčí Čírtková.
Podle zkušeností dopravních policistů je jednou z nejčastějších příčin kolizí motocyklistů nezvládnutí stroje. Motocyklisté často nesprávně, nebo opožděně zareagují na vzniklou situaci a správný manévr, nebo jeho dokončení nezvládnou.
„Na chování motorkářů na silnicích se budeme zaměřovat v rámci našeho dohledu nad silničním provozem také o nadcházejících letních prázdninách", dodává David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.