Policie upozorňuje, že prevence je důležitá. „Apelujeme na řidiče, aby k jízdě použili jen takové vozidlo, které splňuje technické podmínky stanovené právním předpisem. Měli by vždy dodržovat pravidla silničního provozu. S přicházejícím zimním obdobím nezapomínat na ranní námrazy a na nebezpečnou jízdní dráhu, která je v tomto období mokrá a popadaná podzimním listím. Proto je vždy důležité přizpůsobit rychlost jízdy všem okolnostem silničního provozu,“ to doporučila třebíčská policejní mluvčí Marcela Lavická.

Ani na Havlíčkobrodsku není situace příliš povzbudivá. Vloni za celý rok tam zahynulo na silnicích šest lidí. Letošní rok ještě neskončil, ale tento okres má již sedm obětí dopravních nehod. K situaci na Jihlavsku se pak vyjádřila policejní mluvčí Jana Kroutilová: „V letošním roce při nehodách zemřelo již jedenáct osob, z toho byly dvě děti. V loňském roce přišlo za stejné období při nehodách o život pět osob.“

Z hlediska smrtelných úrazů je zřejmý negativní posun i na Pelhřimovsku. V tomto roce tam při nehodách vyhaslo již sedm lidských životů. Za stejné období roku 2009 zemřeli pouze tři lidé.

Srážky se zvěří

Ani celková bilance nehod v letošním roce není na Pelhřimovsku v porovnání s loňským rokem příliš příznivá. Od ledna do konce října pelhřimovští policisté evidují celkem 242 dopravních nehod, což je o 88 nehod více než za stejné období loňského roku.

Vyčíslená hmotná škoda tam letos dosáhla částky již 21,6 miliónu korun, v loňském roce 15,5 miliónu korun. Celkem 28 řidičů způsobilo dopravní nehodu pod vlivem alkoholu, což je o dvě nehody více než v roce 2009.

Obyvatelé Žďárska si zřejmě ještě budou pamatovat smutnou letošní statistiku, kdy v tomto okrese ke konci října zemřelo na silnicích osm lidí. I tam je to více než vloni – o dvě tragická úmrtí.

Ani samotný měsíc říjen letos nepřináší příliš optimismu. Například žďárští policisté v uplynulém měsíci vyjeli ke 43 dopravním nehodám. Při kolizích utrpělo pět osob těžké zranění, 13 jich bylo zraněno lehce a dva účastníci zemřeli. Oproti minulému měsíci se na Žďársku zvýšil počet střetů s lesní zvěří. Zvýšilo se také množství srážek s chodcem. Chodci se podíleli na dvou tragických nehodách u Svratky a v Polničce. Tři nehody na Žďársku se staly na přechodu pro chodce za snížené viditelnosti.

-----------

Úmrtí na silnicích

Okres/kraj Počet úmrtí

Havlíčkův Brod 7

Jihlava 11

Pelhřimov 7

Třebíč 10

Žďár nad Sázavou 8

Vysočina celkem 43