Čtyři lidé zemřeli na Jihlavsku, tři na Třebíčsku, dva na Havlíčkobrodsku, jeden na Žďársku a další na dálnici D1 v úseku spadajícím pod dálniční oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku. Nehoda se stala v březnu na 125. kilometru ve směru na Prahu. Zahynul při ní řidič dodávky po střetu s nákladním autem.

„Osm lidí zemřelo bezprostředně po dopravní nehodě a tři účastníci podlehli vážným zraněním po několika dnech ve zdravotnickém zařízení. Těžce se zranilo pětadvacet osob, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o čtyřiačtyřicet procent,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté museli za pět měsíců řešit 1 540 dopravních nehod. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 86 375 000 korun.

Celkem ve třiapadesáti případech policisté zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje a ve dvou případech byl pod vlivem drog.

„Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížil o pětadvacet procenta,“ podotkla mluvčí Čírtková.

Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, když výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu. Policisté plánují ještě více preventivních kontrol, které se zaměří, právě na odhalování opilých a zdrogovaných řidičů.

„Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat na konci června a začátkem července – tedy před začátkem letních dvouměsíčních prázdnin a na jejich počátku. V měsíci červnu se policisté také zaměří na častější kontroly motocyklistů a cyklistů,“ upozornila Dana Čírtková.