Kde se u muže jedovatý destilát, který vypil s největší pravděpodobností doma, vůbec vzal, zatím jenom tipují i obyvatelé malé obce. „To nikdo neví, ale určitě to vypil doma. Asi měl nějaké starší zásoby. Ale třeba tu láhev od někoho dostal jako dárek, ani ji sám koupit nemusel," vyjádřil se jeden z obyvatel Moravce, který nechtěl být jmenován.

Nic konkrétního netuší ani syn postiženého muže, který se v tomto smyslu vyjádřil pro televizi Prima. „Je to strašné. Kupoval rum, ale v obchodech a vždycky byl kolkovaný." Stále nechápe, jak k nešťastné události mohlo dojít. Závadný alkohol podle vedoucího místní prodejny nemohl zakoupit ani tam, protože vedoucí je schopen doložit pravost každé prodané láhve. Na Vysočině se podle policistů jedná o první případ otravy metylalkoholem, v důsledku které už od září 2012 v republice zemřelo 52 lidí a řada dalších trpí trvalými zdravotními následky.

Místní jsou opatrní

Obyvatelé vesnice se tak po řadě měsíců, které uplynuly od takzvané metanolové aféry, začali opět dívat podezřívavě na každou láhev. „V obchodě kupuji jenom rum Božkov. A i ten jsem si loni nechávala ověřovat podle kolku, když měl výrobce na webu tuto službu. Možná s tím zase začnu, jestli ta možnost ještě existuje. Někde mezi lidmi jsou pořád ještě stovky litrů jedovatého alkoholu a nikdo neví, kde a kdy se mohou objevit," prohlásila mladá žena z Moravce.

Aby si dávali dobrý pozor na to, jaký alkohol se u nich doma dostane na stůl, chtějí obyvatele upozornit i zástupci obce. „Zřejmě rozhlasem vyhlásíme upozornění, aby byli lidé ostražití, minimálně dokud se nepodaří zjistit původ jedovatého alkoholu," uvedl starosta Moravce Oldřich Uhlíř.

Kriminalisté stále prověřují, kde, kdy a jak se muž k závadnému alkoholu dostal, s kým pil a jaké množství alkoholu vypil. „Je nutné důsledně prověřit veškeré informace, které by mohly vést k zodpovězení těchto otázek, případně zajištění lahví od alkoholu. V této souvislosti bychom i my chtěli varovat veřejnost před konzumací alkoholu ze starších zásob," upozornila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.