Na Žďársku spousta cestujících kvůli ledovce zůstala v autobusu „viset" na cestě či se ho nedočkala vůbec. Pokud tedy dojeli do práce, často to bylo s velkým zdržením.

„Dnes nám to opravdu spíš nejezdí, a když ano, tak třeba i s půlhodinovým zpožděním," řekla včera odpoledne Jaroslava Zichová ze žďárské dopravní společnosti Zdar. Jak doplnila, z Moravce autobus kvůli ledovce vůbec nevyjel, špatné to bylo kolem Velkého Meziříčí či pohledeckého kopce, Sněžného, Obyčtova, Hodíškova a mnoha dalších míst.

Plno práce měli záchranáři. „Lidé utrpěli hlavně pohmožděniny a drobnější zlomeniny," uvedla ředitelka krajské zdravotnické záchranné služby Vladislava Filová. „Kolize či překážky na silnicích se nám zatím vyhýbají. Sanitky vždy dojely, kam bylo potřeba," hlásila odpoledne ředitelka záchranky. „Já jsem šla jsem raději po trávě. Chodník v Neumannově ulici se změnil v kluziště," řekla ve Žďáře Iveta Sýkorová.

V novoměstské nemocnici se včera vystřídalo na urgentním příjmu několikanásobně více pacientů, než je běžný průměr. Do odpoledne tam se zraněními přijali desítky lidí. „Nejčastějšími z nich byly zlomeniny, zejména dolních končetin," popsal Roman Kratochvíl, mluvčí nemocnice.

Kamion, který včera časně ráno sjel do příkopu mezi Meziříčkem a Řehořovem, se podařilo vyprostit až kolem 10.30 hodin. Silnice byla kvůli tomu od půl osmé ráno úplně uzavřená. Podle krajské mluvčí Dany Čírtkové řešila policie v pondělí desítky nehod. „Většina se jich obešla bez zranění osob," informovala Čírtková s tím, že mnoho dalších karambolů ani řidiči nehlásili.

Hasiči na Vysočině si už v podvečer připsali více než sto padesát výjezdů. A další je čekaly v noci. Ze silnic třeba odstraňovali popadané stromy, kromě toho zasahovali u aut, která uvízla na zledovatělých silnicích či v příkopech. „U Koněšína na Třebíčsku skončil v příkopu nákladní vůz, ale i autobus. Čtyři desítky pasažérů vyvázly z události bez zranění," uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

U obce Ostrov nad Oslavou v podvečer spadl strom na projíždějící nákladní auto dobrovolných hasičů. „Naštěstí se nikomu nic nestalo," řekla Dana Čírtková. Silnice z Ostrova do Bohdalce byla uzavřena.

Dle mluvčího firmy E.ON Vladimíra Váchy bylo v pondělí na Vysočině nahlášeno několik závad elektrického vedení. Krátkodobé výpadky postihly stovky odběrných míst, hlavně na Třebíčsku. Popadané stromy odpoledne přerušily i vedení vysokého napětí mezi Křovím a Vlkovem. „Na Žďársku jsme zaznamenali několik menších poruch vedení vysokého napětí. Snažili jsme se potížím, jež mohlo toto počasí přinést, předejít. Proto se čety našich pracovníků po celý den zabývaly údržbou našich zařízení, například z nich odstraňovaly námrazu," řekl oblastní manažer E.ON na Žďársku Lukáš Svoboda.

Silničáři

Pršet začalo včera na Vysočině kolem poledne. Déšť na prochladlé zemi namrzal a vozovky byly kluzké, zejména na silnicích druhých a třetích tříd. Silničáři byli v terénu s veškerou svojí technikou. Silnice první třídy byly sjízdné díky prosolení. Problémy byly spíš na cestách udržovaných inert-ním posypem. „Jak po něm auta jezdí, rychle ho ze silnice vyhážou. V počasí, jako je dnes, tedy musíme sypat vlastně nepřetržitě," řekl vedoucí žďárského cestmistrovství krajské správy a údržby silnic Pavel Sýs.

S tvorbou ledovky by měli řidiči na Vysočině počítat i nadále. V úterý bude zataženo, místy se slabým deštěm či deštěm se sněhem, ojediněle s mrznoucími srážkami. Situace s ledovkou a námrazou se má zlepšit až během úterý.

Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrholení. Utvoří se, když teplý vzduch je ve výšce a z něj padá déšť na prochlazený zemský povrch s teplotou pod 0 ˚C. Náledí se tvoří postupným mrznutím kapek deště či mrholení na povrchu země nebo zmrznutím roztátého sněhu, když teplota opět klesne pod nulu. Námraza vzniká zmrznutím drobných kapek mlhy či oblaků při jejich styku s povrchem země , ale i srážením vzdušné vlhkosti na zemském povrchu a předmětech.