„V prosinci a lednu se museli řidiči vyrovnávat s rychlými změnami počasí. Dešťové srážky se rychle měnily ve sněhové a sněhové v dešťové. Každý řidič tak musel uzpůsobit svoji jízdu klimatickým podmínkám. Týkalo se to především přizpůsobení rychlosti, ohleduplnosti, pozornosti a ostražitosti,“ uvedla žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.

Uježděný sníh nebo led podle zkušeností policistů trápí nejenom šoféry – začátečníky nebo sváteční řidiče, ale také profesionály. Vlivem špatně vyhodnocené situace, příliš vysoké rychlosti, nepozornosti nebo úleku přivede motorista svůj automobil lehce do smyku.

„Ten je ve vysokém procentu způsoben nebo zaviněn chybou řidiče. Nejčastěji se řidiči dostanou do smyku, když projíždí zatáčkou nebo křižovatkou,“ uvedl Zdeněk Kubík, vedoucí Dopravního inspektorátu ve Žďáře nad Sázavou.

Své o tom ví například šofér Fordu S-Max, který mezi Obyčtovem a Ostrovem nad Oslavou na Žďársku boural 21. ledna tohoto roku. Smyk, který nezvládl, dostal při průjezdu zatáčkou ve stoupání na uježděném sněhu s posypem. Následně sjel do příkopu, kde narazil do stromu. Při nehodě došlo ke zranění hned několika pasažérů ve vozidle.

„Jedna žena byla s těžkým zraněním letecky transportována do brněnské nemocnice. Další dvě spolujezdkyně byly s lehkými zraněními převezeny k ošetření do nemocnice v Novém Městě na Moravě,“ popsala žďárská policejní mluvčí Jana Martincová.