Kolem poledne policisté museli uzavřít úsek mezi Zásekou a Zahradištěm, kde havaroval kamion. Místo je průjezdné přes obec Zadní Zhořec.

Ještě před tím se kolony tvořily v kopci u obce Olešná na Novoměstsku, kde v obou směrech uvízla dvě těžká vozidla.

Potíže jsou hlášeny například také z obce Stáj na hlavní silnici z Jihlavy na Žďár nad Sázavou. "Na namrzlé vozovce se místy tvoří sněhové jazyky, v kopci uvízl kamion," informují silničáři a ředitelství silnic a dálnic. Vozovka je kluzká.

O velkém štěstí v neštěstí může hovořit řidič kamionu, který ráno hrozivě uvízl v Dalečíně na Bystřicku. Jeho plně naložený kolos ztratil adhezi v nejhorším možném místě - v kopci vedle hlubokého srázu k řece Svratce. K rokli se vozidlo začalo sunout a opřelo se o jeden ze stromů na vrcholku u silnice.

"Kamion se vzpříčil těsně nad srázem a byl naložen přibližně třiceti tunami materiálu. Hrozilo převrácení do rokle a možný únik nafty. Vůz jsme nakonec vytáhli nad sráz, aby mohl z kopce zcouvat zpět dolů a znovu se rozjet," uvedl velitel zásahu Josef Vrtěna z hasičské stanice v Bystřici nad Pernštejnem.

Na záchraně kamionu pracovala asi desítka zasahujících včetně dobrovolníků. Kromě vyproštění vozu bylo také potřeba důkladně posypat zasněženou vozovku štěrkem. V době práce hasičů byl úsek asi tři hodiny uzavřen.

"V takovém počasí je na silnicích dost problémů, ale tohle byla asi nejhorší situace, do které jsem se za volantem dostal," nechal se slyšet řidič inkriminovaného kamionu. Z problému vyvázl bez zranění.

Situace na silnicích se po poledni zlepšila. Přesto však řidiči na vozovkách i na dálnici D1 musí počítat po celý den s nárazovým větrem. Nejvyšší náraz naměřili meteorologové v noci ve Žďárských vrších, a to přes 97 kilometrů v hodině.

Na Pelhřimovsku, Jihlavsku a Žďársku místy sněží, na Havlíčkobrodsku a Třebíčsku v přeháňkách dopoledne také drobně sněžilo, jinde občas padá mrznoucí déšť. Teplota vzduchu se drží kolem nuly.

--------------

Čtěte také: Silný vítr poničil školní střechu ve Vojnově Městci