Na louce nad Blatinami poté přistával záchranářský vrtulník, který muže po vyšetření na místě transportoval do Nemocnice Jihlava. Následně byl zraněný horolezec převezen ještě na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Brně.

„Původně jsme měli hlášen pád horolezce z výšky zhruba deset metrů, na místě se pak ale přeměřením lana zjistilo, že se nakonec jednalo o pětadvacetimetrovou výšku,“ popsal Miroslav Havlík, primář jihlavské Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina.

Za sobotním pádem dvaadvacetiletého mladíka podle všeho stojí jeho nesprávné jištění – horolezec zapomněl provléci lano posledním očkem.
Dopadl na záda „Muž padal nejprve po nohou, pak se ve výšce asi sedm me– trů nad zemí odrazil od kamenné police a dopadl pod skálu na záda,“ informovala žďárská policejní mluvčí Petra Šmídová.

Od začátku tohoto roku se jedná již o druhý případ pádu horolezce právě z Drátenické skály.

Letos v březnu se z tohoto, mezi horolezci velmi oblíbeného skaliska, zřítil z dvacetimetrové výšky pětadvacetiletý muž, kterého do jihlavské nemocnice musel také transportovat záchranářský vrtulník. Na místě tehdy zasahovaly také dobrovolné hasičské sbory z nedalekého městyse Sněžné a z obce Kuklík. Mladý horolezec utrpěl otřes mozku a bylo také podezření na jeho poranění pánve.

Celá oblast Žďárských vrchů je z horolezeckého hlediska velmi frekventovanou oblastí, což je dáno poměrně snadnou dostupností například z Brna a také množstvím skal s nejrůznějšími trasami pro horolezce.

„Je jasné, že čím více lidí se tam koncentruje, tím větší je také pravděpodobnost, že někdo z nich udělá chybu a dojde k pádu a ke zranění,“ poukázal Miroslav Havlík s tím, že se tento rok jedná o druhý případ pádu ze skal Žďárských vrchů, kam záchranáři museli vyjíždět.

---------------

Drátník

Drátník (775 m n. m.) tvoří několik věží v jižní části se stěnami 30 - 35 m vysokými. Severní část tvoří menší věže se stěnami 6 - 12 m vysokými. Na všech věžích jsou lezecké cesty převážně ve strmých až svislých západních stěnách. Východní stěny jsou (s výjimkou Orla) povolnější. Severně od hlavního hřebene jsou dvě menší věže, Archa a Pagoda. Západně, asi 50 m od hlavního hřebene, je dvojvěžka Pašerák a Zastrčená skalka.
zdroj: pazout.horolezci.cz