„Nejčastěji odstraňovali stromy a větve, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu. Některé komunikace v kraji zůstaly kvůli popadaným stromům do příjezdu jednotek požární ochrany neprůjezdné,“ informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Silný vítr poničil i několik střech domů. „Provizorně opravovat střechy domů nebo odstraňovat uvolněné plechy museli hasiči například v ulici Višňová v Bystřici nad Pernštejnem, Světnově, Kostelci nebo v České Bělé. Přijali jsme i několik hlášení o pádu stromů na dráty elektrického vedení, několik domácnosti v Kraji Vysočina se tak ocitlo bez elektřiny,“ doplnila mluvčí.

V Havlíčkově Brodě padl strom na objekt Psychiatrické nemocnice v ulici Rozkošská.

Krátce před čtvrt na deset padly stromy na osobní automobil v Čížkově na Pelhřimovsku. Při události se zranily dvě osoby. „V lese v katastru obce Stařeč na Třebíčsku padl strom na ženu. Na místě svým zraněním podlehla,“ dodala Musilová.

„Kompletní tým kriminalistů vyjel na místo prověřit okolnosti úmrtí ženy, byla ročník 1985," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Starosta Starče Čestmír Linhart potvrdil, že mladá žena byla místní.

Po jedenácté hodině dopoledne se počet výjezdů hasičů vyšplhal již na 160. „V Lukách nad Jihlavou v ulici Předborská padl strom na střechu rodinného domu. Událost se obešla bez zranění osob,“ sdělila Musilová.

Do Nového Veselí zase museli vyjíždět hasiči kvůli stromu, který spadl na střechu fary. „Zásah hasičů byl v uplynulé hodině nutný například v Havlíčkově Brodě v ulici Nad Parkem, v Osové Bítýšce, v ulici Třebíčská ve Velkém Meziříčí nebo v Jihlavě v ulici Dlouhá stezka,“ doplnia mluvčí.

Magistrát města Jihlavy nyní rozhodl o okamžitém uzavření Ústředního hřbitova v Jihlavě v Žižkově ulici. „Na hřbitově silný vítr vyvrátil nebo zlomil nejméně dva stromy. Vzhledem k dalšímu vývoji počasí a v zájmu ochrany lidského zdraví je hřbitov s okamžitou platností uzavřen. Na místě jsou strážníci městské policie. Rozsah škod zatím není znám,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Radek Tulis.

V poledne je výjezdů hasičů již přes dvě stě. Mezi jedenáctou a dvanáctou hodinou museli hasiči vyjíždět hned několikrát k poškozeným střechám. Stromy a větve padají na domy, chaty i mateřskou školku. „Ve Velké Bíteši v ulici Kozí padl strom na střechu rodinného domu. Obdobný případ se stal i v Bartoušově na Havlíčkobrodsku, kde padlý strom poškodil střechu chaty. V ulici Lipová v Bystřici nad Pernštejnem poryv větru strhl část střechy na rodinném domě. Stejnou událost řešili i hasiči v Puklicích, kde silný vítr poškodil střechu mateřské školky,“ vyjmenovala Musilová.

Popadané stromy komplikují také dopravu na železnici. Vypořádávat se musejí cestující s výlukami například na tratích mezi Studencem a Velkým Meziříčím, Jihlavou a Havlíčkovým Brodem, Jihlavou a Veselím nad Lužnicí, Herálcem a Humpolce, ale i na řadě dalších míst.

Výstraha před extrémně silným větrem platí od meteorologů až do 19. hodiny.

Profesionální hasiči na všech jednadvaceti stanicích v kraji slouží v plných početních stavech, stejně jako operátoři tísňových linek a operační důstojníci na krajském operačním a informačním středisku. V posledních hodinách museli kromě stromů na silnicích u Štěměch na Třebíčsku či Bobrové na Žďársku, řešit také střechu, kterou vítr uvolnil na budově vlakového nádraží.

Sloužit v plných stavech budou hasiči také zítra.

O aktuální situaci v regionu je pravidelně informován hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Apeluje na veřejnost, aby s ohledem na vysokou míru nebezpečí při odklízení následků silného větru respektovala rozhodnutí profesionálních i dobrovolných hasičů odklízet v nepřístupných lokalitách polomy až ráno při světle. Kraj je ve spojení se všemi energetickými společnostmi, počet domácností bez proudu klesá, ale obnovování dodávek komplikují opět nebezpečné polomy.