Jak záchranář uvádí, nejhorší bývají havárie mladých lidí o pátečních a sobotních nocích. „V odborné literatuře existuje dokonce termín ‚diskotékové nehody‘. Jejich následky bývají fatální,“ řekl zdravotník s tím, že si vzpomíná hned na několik konkrétních případů s křížky po okolí měst. „Podrobnosti ale prosím vědět nechtějte,“ poznamenal při vzpomínce na nepříjemné zážitky Petr Blaťák.

Jak uvádí, alkohol má na řidičovy reakce samozřejmě negativní vliv. „V menším množství způsobuje euforii a ztrátu sebekontroly. Ve větším pak útlum, zpomalení reakcí a právě možnost fatální nehody,“ doplnil krajský záchranář.

Citlivost či míra tolerance k alkoholu je podle Petra Blaťáka individuální. Nezávisí podle něho ani tak na věku, jako spíše na pohlaví a na enzymatickém vybavení organismu jedince.

„Například jedno dvanáctistupňové pivo se odbourává u zdravého člověka skoro tři hodiny. U žen je pak citlivost k toxicitě alkoholu a doba jeho odbourávání skoro dvojnásobná,“ vysvětlil Petr Blaťák.

--------------

Body se přičítají průběžně

Od Nového roku mají řidiči daleko více možností, jak zjistit stav svého bodového konta. Kromě obecních a městských úřadů se staly kontaktními místy i některé pobočky Českých pošt.

Body se dají zjistit během několika minut a stačí k tomu pouze dva doklady– občanský a řidičský průkaz.

Trestné body se do databáze dostávají průběžně. Záleží ale na druhu přestupku a na místě, kde k němu došlo. Například pokud řidič dostane trestné body na Žďársku, v databázi se objeví zhruba do pěti dnů.

Pokud získá body na druhé straně republiky, v databázi se objeví zhruba do deseti dnů.

Jsou ale případy, kdy si událost vyžádá delší šetření a vstupují do ní i orgány činné v trestním řízení, v tom případě se bodové konto mění až po ukončení šetření nebo vynesením rozsudku.

-------------

Čtěte také: Počet bodů zjistí lidé na poště