„Policisté z integrovaného operačního střediska přijali v neděli 12. července dopoledne oznámení o nálezu dělostřelecké munice, která se měla nacházet na jedné z luk v obci Ostrov nad Oslavou. Na místo proto ihned vyjeli policisté z obvodního oddělení Žďár nad Sázavou,“ popsal David Linhart z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Hlídka na místo přivolala pyrotechnika, který potvrdil, že se skutečně jedná o munici. Identifikoval dva dělostřelecké granáty a jednu dělostřeleckou minu. „Následně pyrotechnik munici zajistil a převezl ji k odborné likvidaci,“ doplnil Linhart.

Ilustrační snímek.
Nehoda u Meziříčka si vyžádala šest zraněných. Letěl pro ně vrtulník

Nálezy munice z druhé světové války jsou v Kraji Vysočina poměrně časté. „Výjimečné nejsou ani nálezy munice z období první světové války nebo z meziválečného období. Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že při jakékoliv neodborné manipulaci může dojít k její aktivaci,“ připomenul Linhart.

Lidé by podle jeho slov při nálezu podezřelých předmětů připomínajících munici´měli dodržovat určitá pravidla. Přerušit veškeré práce, s předmětem nemanipulovat ani se ho nedotýkat. A bez prodlení přivolat policii. „Za žádných okolností se nemají obávat nález munice ohlásit. I kdyby přivolaný pyrotechnik na místě konstatoval, že se o munici nejedná, nebude jim v žádném případě nikdo nic vyčítat. Ohlášení bylo totiž učiněno v dobré víře a ve snaze zabránit škodám na životech, zdraví a majetku osob,“ vysvětlil Linhart.

Protialkoholní záchytná stanice. Ilustrační foto
Strážníci sbírají alkoholové rekordmany. Nadměrnému pití se nevyhýbají ani ženy

Pokud kdekoliv, ať už při výkopových pracích, úklidu ve starých objektech nebo na procházce naleznete podezřelé předměty, které budou připomínat munici nebo její součásti, dodržujte důsledně následující pokyny:

- Přerušte veškeré práce

- S předmětem nijak nemanipulujte ani se ho nedotýkejte

- Přivolejte Policii České republiky

- Do příjezdu policie dle možností zajistěte, aby se k předmětu nikdo nepřibližoval

Zdroj: Policie ČR