„Řidič nezvládl řízení a narazil do středových svodidel. Po havárii zůstalo jeho tělo zaklíněné pod nákladním autem a museli ho vyprostit hasiči. Cizinec byl na místě mrtvý,“ řekl jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Policie kvůli neštěstí zcela uzavřela dálnici. „Byla neprůjezdná po dobu vyprošťování těla řidiče, tedy zhruba tři čtvrtě hodiny,“ upřesnil Šváb.

Po havárii se vytvořila ve směru na Brno téměř pětikilometrová kolona stojících aut.

Policisté upozorňují na fakt, že se řidiči neumějí na namrzlých silnicích chovat. Sůl, kterou silničáři ošetřují povrchy komunikací, totiž v třeskutých mrazech přestává účinkovat.

V místech úterní tragické havárie se navíc teplota pohybovala okolo minus deseti stupňů Celsia. Z posypové soli se pak stává zmrzlá kaše. „Dálnice klouže a ti, kteří jedou rychle se pak nestačí při brzdění divit,“ poznamenal operační důstojník dálniční policie.

----------------

Pondělní nehody…

Dálnice D1 na Vysočině v pondělí vypadala jako vrakoviště. Od časného rána ji blokovalo několik nehod v obou směrech. Na vině byla především nezodpovědnost řidičů, kteří jeli na zledovatělé dálnici příliš rychle.

Zcela neprůjezdná se stala od 108. kilometru ve směru na Prahu od čtyř hodin ráno do devíti dopoledne, kde se srazila dvě nákladní auta a jedno osobní. Pětikilometrová kolona se táhla až k Jihlavě. Za kolaps mohou kamiony, které jely příliš rychle a na namrzlé silnici nezvládly řízení.

„Krátce před nehodou dokonce předjížděly sypače, které se chystaly rizikový úsek teprve ošetřit,“ řekl Deníku jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb. Podle něj měla všechna auta zimní výbavu. Při nehodě byl středně těžce zraněn řidič maďarského kamionu.

„Se zlomeninou horní čelisti, nosu a zhmožděním hrudníku byl převezen do jihlavské nemocnice,“ informoval ředitel krajské záchranné služby na Vysočině Lukáš Kettner.

Záchranářům se podařilo provoz na Prahu částečně obnovit kolem deváté dopoledne.

Plynulému provozu ale ještě několik hodin bránil jeden z kamionů, který se podařilo odklidit až odpoledne. Hromadná nehoda způsobila komplikace nejen řidičům, ale hlavně silničářům.

„Byli jsme na cestě, abychom dálnici v obou směrech ošetřili, ale kvůli nehodě jsme museli z dálnice sjet na objízdné trasy. Proto také trvalo déle, než jsme se dostali do opačného směru,“ vysvětlil ředitel dálničních silničářů ve Velkém Beranově Jiří Varhaník.

V době vyšetřování nehody sjel na 106. kilometru ve směru na Brno kamion do příkopu, kde unikla nafta. Ve směru na Brno se pak ještě stala další hromadná nehoda u Humpolce na 94,5. kilometru, kde se srazila čtyři osobní auta a jedno nákladní. Z této nehody si odnesl lehčí zranění pouze jeden z účastníků.

Roman Martínek