Tři zmařené lidské životy a těžká zranění dalších lidí. Taková je bilance víkendových dopravních nehod na Vysočině.
Dva životy a tři těžká zranění si vyžádal střet osobního a nákladního auta v Jezdovicích na Jihlavsku. „Dvaačtyřicetiletý řidič osobního vozu, který při srážce zemřel, nevlastnil řidičský průkaz. Kvůli zjištění případného požití alkoholu nebo drog u něj byla nařízena soudní pitva. Okolnosti nehody vyšetřuje policie," uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
Nehoda se stala asi dvě hodiny před páteční půlnocí. „Osobní auto jedoucí ve směru na Jihlavu údajně kličkovalo po silnici a čelně se střetlo s nákladní tatrou jedoucí v protisměru," uvedla mluvčí.
V osobním voze jelo pět lidí. Kromě řidiče zahynul i další, sedmapadesátiletý muž. Devětatřicetiletá žena a další spolujezdci ve věku čtyřiatřicet a pětatřicet let skončili s těžkými zraněními v nemocnici. Řidič nákladního vozu vyvázl bez zranění. Škoda je odhadnuta na necelého čtvrt milionu korun. Silnice byla po dobu vyšetřování asi na dvě hodiny uzavřena.
Lidský život vyhasl i o den později. Tentokrát šlo o motorkáře, který našel smrt v sobotu večer nedaleko Havlíčkova Brodu, konkrétně pak na výpadovce ve směru na Šlapanov. Dvaačtyřicetiletého motocyklistu už bez známek života objevil řidič, který tímto úsekem projížděl. „Okolnosti této dopravní nehody prověřujeme. Uvítali bychom jakékoli svědectví, a žádáme proto další případné svědky, aby kontaktovali policii," vyzvala Čírtková.
Čísla varují
V uplynulém týdnu zveřejnila policie i statistiky nehod, které se na silnicích Vysočiny staly od začátku ledna do konce června. Za půl roku na silnicích Vysočiny zemřelo patnáct lidí, což je o jednu oběť dopravních nehod méně než ve stejném období loni. Policisté v kraji vyjížděli letos během prvních šesti měsíců k 1 343 dopravním kolizím. Počet nehod se meziročně zvýšil o dvanáct procent. „O sedm procent ubylo těžkých zranění," sdělila policejní mluvčí Čírtková. „Proti loňsku se také zvýšil počet lehkých zranění, narostla i způsobená škoda, snížil se počet nehod, při nichž figuroval alkohol," dodala mluvčí. Nejvíc nehod v kraji se loni i letos stalo na úseku dálnice D1, který kontroluje dálniční policejní oddělení ve Velkém Beranově na Jihlavsku.
Tragicky skončila například srážka autobusu s drezínou 25. května na železničním přejezdu v Třešti na Jihlavsku. Třiatřicetiletá cizinka těžkým zraněním podlehla, dva lidé byli zraněni těžce, dalších sedmnáct lidí utrpělo lehčí zranění. Škoda dosáhla přibližně sedmi set tisíc korun.
Nejčastějšími příčinami dopravních nehod v Kraji Vysočina je rychlost a způsob jízdy, které se podílely na 978 dopravních nehodách. Nedání přednosti v jízdě bylo příčinou 114 letošních nehod, nesprávné předjíždění způsobilo devětadvacet dopravních nehod. „Ve sto dvaceti pěti případech řidič od dopravní nehody ujel," uvedla mluvčí.
Nejvíc bourají osobní auta
Během prvního pololetí na Vysočině havarovalo mimo jiné 1 228 osobních automobilů, 382 nákladních aut a sedmadvacet autobusů. Cyklisté havarovali v sedmapadesáti případech, motocyklisté měli o pět nehod méně. Účastníky nehod se stalo devětapadesát chodců, šestnáct havárií chodci zavinili.
Během první poloviny července budou policisté na Vysočině podle Čírtkové víc kontrolovat bezpečnost silničního provozu. Hlavně během víkendů se uskuteční dopravně-bezpečnostní akce hlavně na významných silničních tazích. „Z pohledu bezpečnosti patří letní prázdniny mezi nejrizikovější," uvedla mluvčí.
Během loňských letních prázdnin se v kraji stalo 508 dopravních nehod, při nichž zemřelo deset lidí. Pětačtyřicet lidí bylo zraněno těžce, u 43 řidičů policisté zjistili přítomnost alkoholu v dechu. Prázdninové nehody si loni vyžádaly škodu 33,5 milionu korun.