„Měli jsme v domě vodu asi dvě hodiny, na zápraží jí byly tak dva metry. Když voda stou-pala, tak to vypadalo opravdu děsivě. Stihli jsme jen uklidit auto a sebe, pytle jsme už naskládat nestačili. Před práh jsme dali jenom starou truhlu, možná to trochu pomohlo. Škody nebyly velké, ale protože ta naše chalupa je už sama o sobě dost vlhká, tak jí to určitě nepomohlo,“ popsala události při úklidu Martina Duchoslavová z Řevnic u Prahy, jejíž rodina má ve Svratce chalupu.

Rozbouřený vodní živel včera popsali i další lidé žijící ve Svratce. „Vypadalo to hrozně, na zahrádce kroupy a před domem potok proměněný v ře-ku. Byly až půlmetrové vlny, na to si prostě nikdy nezvyknete, bylo to hrozné. Je ale 
fakt že se to tady nestalo poprvé,“ řekla Olga Pechancová ze Svratky.

„Soused si musel přivázat auto řetězy, aby mu ho voda neodnesla,“ tvrdila včera dopoledne další z obyvatelek Svratky. „Žijeme tu od roku 1976 a velká voda k nám přišla dvakrát. Letos to ale bylo horší. Dědeček mi říkal, že v roce 1902 tady byla taky povodeň a že se s rodinou museli schovat na půdě, jak voda rychle stoupala. Někde doma mám dokon-
ce fotky. Teď jsme měli vodu 
i v domě, bylo jí tam po kotníky. V naší uličce to bylo nejhorší. Stékalo to sem i z kopců,“ prohlásila žena.

Voda z rozvodněného potoka Hřivnáče v neděli ve Svratce zasáhla na dvě desítky domů. „Teď už se bude jenom čistit,“ konstatoval včera svratecký místostarosta Martin Mudroch s tím, že voda někde natekla do sklepů a v několika případech i do obytných částí domů.

Městský úřad ve Svratce sháněl pro postižené domácnosti kontejnery na odpad 
a vysoušeče. Škody na majetku se podle místostarosty zatím nedají odhadnout, ale budou vysoké.

Při nedělní bouřce ve Svratce spadlo 118 milimetrů srážek. V potoce Hřivnáči, v němž je běžně do dvaceti centimetrů vody, se hladina zvedla na 1,5 metru, místy až na dva metry. Vyhlášen byl třetí stupeň povodňové aktivity.

Někde voda natekla do sklepů, v několika případech se ale dostala lidem do pokojů v přízemí. Blesková povodeň poničila i silnici a most v lokalitě Račana.

Následky prudké bouřky ve Svratce pomáhali zvládat hasiči ze šesti jednotek, kteří v neděli podvečer začali odčerpávat vodu a plnit pytle s pískem, aby jimi ochránili domy před dalším možným náporem vody.

„Podobná situace byla také v Herálci, kde voda zatopila sklepy několika domů, a rybník hrozil přelitím. Pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů odčerpávalo vodu ze zatopených sklepů a pro ochranu obydlí a objektů hasiči plnili pytle s pískem a stavěli protipovodňové hráze," popsala mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Včera v Herálci také uklízeli, ale podle starosty z nedělní velké vody, s níž mají v obci zkušenosti, vyvázli celkem dobře. „V jednom z domů bylo půl metru vody, jinak to vzalo jen sklepy a voda poškodila kousek komunikace," uvedl starosta Herálce Lubomír Gregor. Na přelití rybníka, kterého se obávali jak místní, tak hasiči, nedošlo. „Voda opadla rychle, rybník, který má odtok, naštěstí není nijak poškozený," dodal starosta s tím, že výši škody zatím nedokáže odhadnout.

Včera odpoledne se však na některá v neděli vytopená místa snesly další dešťové srážky. „Déšť opět zvedl hladinu toku v obci Křižánky, místní části Moravské Křižánky, a hladina vystoupala až na druhý stupeň povodňové aktivity. Kvůli vodě je zavřená komunikace mezi Křižánkami a Sněžným," informovala včera kolem patnácté hodiny hasičská mluvčí Petra Musilová. Problémy se stoupající hladinou se s dalším deštěm vrátily i do Herálce. „Hasiči na místě uměle vytvořili odvodňovací kanál, který by měl svádět vodu tak, aby netekla do obydlí. Chránit domy budou hasiči také dalšími hrázemi z pytlů s pískem," dodala Musilová.