Dvacetiletý student jihlavského gymnázia Martin Jonáš, který se o víkendu zabil u Dobronína, zřejmě sebevraždu plánoval. Problémy ve škole tak nemusely být jediným problémem, kvůli kterému se rozhodl pro dobrovolnou smrt. „Policie z jeho počítače zjistila, že se už v únoru zajímal o euthanázii a zjišťoval informace o některých lécích,“ řekl Deníku otec Martina Jonáše.

Policie již zveřejnila předběžné výsledky pitvy. „Příčinou smrti byla bodná rána v oblasti hrudníku bez cizího zavinění,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Mladík si tak s největší pravděpodobností sám probodl srdce. Není ani vyloučeno, že si předtím píchl zatím neznámou látku, kterou si mohl objednat přes internet. Jeho tělo bez známek života našla vlastní sestra v neděli v lese, asi dvě stě metrů od Dobronína ve směru na Střítež.

Stříkačka, dopis na rozloučenou

„Vedle jeho těla ležela injekční stříkačka,“ popsala sestra Markéta, která se po objevení bezvládného bratrova Těla zhroutila.

Policie v této souvislosti čeká na detailní výsledky pitvy a toxikologické rozbory, které by měly jednoznačně potvrdit či vyvrátit, jestli se student snažil i otrávit. „Kompletní výsledky soudní pitvy bychom mohli mít do konce týdne,“ upřesnila Čírtková.

Student čtvrtého ročníku nechal rodině dopis na rozloučenou. Objevila ho sestra v jeho počítači poté, co zjistila, že nebyl na volejbalovém tréninku a nic o něm nevěděli ani jeho kamarádi. Okamžitě se rozběhla rozsáhlá pátrací akce, která trvala až do sobotního večera. Mladíka neobjevil ani vrtulník s termovizí.

„Myslím, že věděl, že ho hledáme a schovával se před námi, abychom ho nenašli,“ míní sestra.

Podle otce měl Martin studijní problémy, ale zřejmě to nebyl hlavní důvod sebevraždy. V dopise na rozloučenou přímo nenapsal, že je to kvůli škole. Podle psychologa s kterým otec mluvil, by to mladík do dopisu určitě napsal. Problémy ve škole byly jen spouštěcím prvkem takzvané bilanční sebevraždy. Student minulý pátek neuspěl u zkoušky z matematiky a hrozilo mu, že nebude moci k maturitě.

„To, že má student odloženou maturitu se stává každý rok. Není to žádná katastrofa, protože má další šanci. Já osobně si nedokážu vysvětlit, že by to byl jediný důvod jeho činu,“ podotkl ředitel gymnázia Miroslav Paulus. Podle něj byl Martin tichý a oblíbený student.

„Znal jsem ho osobně a moje první reakce byla, že jsem cítil obrovský smutek a bolest,“ svěřil se ředitel Paulus.

Na gymnáziu funguje školní psycholog. Po tragédii se na Ivanu Veselou obrátilo několik studentů o pomoc. Jestli jí v minulosti požádal o pomoc i Martin Jonáš, nechtěla komentovat.

„Na to nemohu odpovídat,“ řekla stručně Ivana Veselá.

Událost těsně před maturitami nezasáhla jen studenty na gymnáziu, ale i sousední střední průmyslovou školu.

„Přemýšlel jsem o tom, a když jsem mluvil s kamarády, tak říkali, že se někteří kvůli tomu nemohou soustředit na učení,“ svěřil se student čtvrtého ročníku jihlavské průmyslovky devatenáctiletý Jan Kružík.

Na gymnáziu mají nyní takzvaný svatý týden. Ředitel Miroslav Paulus přesto s některými studenty o události mluvil. Nemá ale pocit, že by kvůli tomu studenti chtěli hromadně odkládat maturitní zkoušku.

„Možná se to projeví v jednotlivých případech, ale v nějaké vyšší míře to vylučuji,“ podotkl Miroslav Paulus.