„Stalo se tak v neděli 5. prosince v odpoledních hodinách, kdy se pod mladou ženou prolomil led na rybníku v Telči. Událost měla šťastný konec. Žena se sama dostala z vody na břeh, kde si ji převzali do péče zdravotníci,“ říká k případu mluvčí krajských hasičů Petra Musilová, která k problematice dále dodává: „V zimě počasí přímo vybízí k procházce po zamrzlém rybníku či k bruslení. Aby naše aktivity byly opravdu bezpečné, je nutné dodržovat několik zásad a doporučení.“

Současně hasiči upozorňují, že tenký led nemusí být nebezpečný jen pro lidi, ale i pro zvířata. Vloni za první tři měsíce roku zachraňovali hasiči v kraji hned šest psů, pod nimiž se prolomil led a oni spadli do studené vody. „V pěti případech se nám je podařilo zachránit. Jeden pejsek ale bohužel nakonec zemřel, byl hodně promrzlý,“ řekla tehdy Petra Musilová. Jak dodala, na záchranu zvířat vyjíždí profesionálové i dobrovolníci vždy, když je o to někdo požádá. „Dříve než nám ale dotyčný zavolá, měl by vyčerpat všechny dostupné prostředky, kterými by zvíře zachránil bez naší asistence,“ upozornila Musilová.

Aktuální případ, kdy se led probořil pod člověkem a situace si vyžádala pomoc hasičů, je za poslední roky ojedinělý. Podle sdělení hasičů se za minulé tři roky nic podobného nestalo.

Rozložit svou váhu

Doporučení, jak takové nebezpečné nehodě předcházet, je podle Musilové několik a je důležité jich dbát. Ne vždycky totiž může nehoda s prolomením ledu skončit šťastně. „Při pohybu dbejte zvýšené opatrnosti a nevstupujte na příliš tenký led. Bezpečný je led, jehož tloušťka dosahuje alespoň 25 centimetrů,“ varuje odbornice. Když led začne pod nohama nečekaně praskat, je třeba ihned si lehnout a rozložit tak svou váhu. Musilová v doporučeních pokračuje: „Velký pozor dávejte v místech přítoku a odtoku vody. V těchto místech bývá led tenčí. Na zamrzlou vodní plochu nikdy nechoďte sami. “

Na druhou stranu však hasiči nedoporučují vydávat se na led ve větších skupinkách, neboť hrozí lokální přetížení ledu, které může vést k jeho prasknutí. „Pokud už k prolomení ledu pod osobou dojde, je důležitá pomoc. Na místo okamžitě přivolejte složky integrovaného záchranného systému. K pomoci přistupujte s ohledem na vlastní bezpečnost. Doporučujeme využít improvizované ochranné pomůcky, například lana, větve a podobně,“ vysvětluje Petra Musilová. Zatížení ledu je podle ní dobré snížit tím, že se záchrance snaží k místu prolomení přiblížit plazením nebo za použití žebříků či desek. Po vytažení tonoucího je velmi důležité zajistit základní životní funkce. Pokud je nutná resuscitace, je třeba ji ihned zahájit a pokračovat v ní až do příjezdu zdravotníků. Pokud je tonoucí při vědomí, je dobré ho vysvléknout z mokrého oděvu a obléct ho do oděvu suchého.